Cast Summary

Additional Cast

  • Brad William Henke - Construction Foreman
  • Larry Joe Campbell - Construction Worker
  • Mana Ashida - Young Mako
  • Santiago Segura - Wizened Man
  • Joe Pingue - Captain Merrit
  • Milton Barnes - McTighe
  • Brian Frank - 1st Officer
  • Ellen McLain - Gipsy Danger AI
  • David Fox - Old Man on Beach
  • Jake Goodman - Child
  • Robin Thomas - American UN Representative
  • Julian Barnes - British UN Representative
  • David Richmond-Peck - Canadian UN Representative
  • Charles Luu - Wei Tang Triplet
  • Lance Luu - Wei Tang Triplet
  • Mark Luu - Wei Tang Triplet
  • Robert Maillet - Lt. S. Kaidanovsky
  • Heather Doerksen - Lt. A. Kaidanovsky
  • Joshua Peace - Officer
  • Sebastian Pigott - Engineer
  • Victoria Marie - Chinese Girl in Anti-Kaiju Refuge
  • Roger Wong - Man in Anti-Kaiju Refuge
  • J. C. Kenny - TV Reporter
  • Jane Watson - Raleigh and Yancy's Mom
  • Robert Morse - Raleigh and Yancy's Dad
  • Paul Wyers - Young Raleigh
  • Tyler Stevenson - Young Yancy
  • Mike Chute - Saltchuck Crew
  • Duncan McLeod - Saltchuck Crew
  • Louis Paquette - Saltchuck Crew
  • Matthew G. Taylor - Saltchuck Crew
  • Terry Belleville - UN Representative
  • Frank T. Nakashima - UN Representative
  • Farzad Sadrian - UN Representative
  • Mishu Vellani - UN Representative
  • Clive Walton - UN Representative
  • Peter Kosaka - Young Mako's Father
  • Yiren Stark - Young Mako's Mother
  • Hubert Tran - Asian Boy
  • Trek Buccino - Young Newt
  • Drew Adkins - Young Gottlieb
  • Kelvin Lum - Hannibal Chau Thug
  • Soo David Chum Ling - Hannibal Chau Thug
  • Randy Lee - Hannibal Chau Thug
  • Jung-Yul Kim - Hannibal Chau Thug
  • Kaelyn Wong - Hannibal Chau Thug

Crew Summary

Director

Writers

Other Crew

  • Guillermo del Toro - (Producer)
  • Jon Jashni - (Producer)
  • Mary Parent - (Producer)
  • Thomas Tull - (Producer)
  • Travis Beacham - (Screen Story)
  • Guillermo Navarro - (Cinematographer)
  • Ramin Djawadi - (Composer (Music Score))
  • John Gilroy - (Editor)
  • Peter Amundson - (Editor)
  • Andrew Neskoromny - (Production Designer)
  • Carol Spier - (Production Designer)
  • Andrew Li - (Art Director)
  • Elinor Rose Galbraith - (Supervising Art Director)
  • Richard Johnson - (Supervising Art Director)
  • Sandra Tanaka - (Art Director)
  • Jillian Zaks - (Co-producer)
  • Callum Greene - (Executive Producer)
  • Andra Totirescu - (Set Designer)
  • Brad Milburn - (Set Designer)
  • David Fremlin - (Set Designer)
  • Evan Webber - (Set Designer)
  • Humberto Garcia - (Set Designer)
  • Matt Middleton - (Set Designer)
  • Peter Bodnarus - (Set Designer)
  • Rudy Braun - (Set Designer)
  • Russell Moore - (Set Designer)
  • Sorin Popescu - (Set Designer)
  • Vladislav Fedorov - (Set Designer)
  • William Cheng - (Set Designer)
  • Kate Hawley - (Costume Designer)
  • Peter P. Nicolakakos - (Set Decorator)
  • Alex Gaynor - (First Assistant Director)
  • Industrial Light & Magic - (Animator)
  • Anton Van Rooyen - (Camera Operator)
  • John Colavecchia - (Camera Operator)
  • Troy P. Liddell - (Choreography)
  • Glen Gauthier - (Sound Mixer)
  • Margery Simkin - (Casting)
  • Ryan Murphy - (Sound Mixer)
  • Brigitte Rabazo - (Assistant Editor)
  • Callum Greene - (Unit Production Manager)
  • Cam McLauchlin - (Assistant Editor)
  • Charlie Campagna - (Sound Effects Editor)
  • Christopher Raimo - (Visual Effects Producer)
  • Csaba Wagner - (Sound Effects Editor)
  • D.J. Carson - (Unit Production Manager)
  • Dan Hegeman - (Sound Effects Editor)
  • Elspeth Cassar - (Production Coordinator)
  • Erin Dusseault - (Visual Effects Producer)
  • Greg Hyman - (Visual Effects Editor)
  • Gregg Rudloff - (Re-Recording Mixer)
  • Hal Hickel - (Supervising Animator)
  • Industrial Light & Magic - (Visual Effects)
  • Jack Boem - (Second Assistant Director)
  • Jade Chatham - (Assistant Editor)
  • James E. Price - (Visual Effects Supervisor)
  • James W. Harrison III - (First Assistant Editor)
  • John Knoll - (Visual Effects Supervisor)
  • John Reitz - (Re-Recording Mixer)
  • Jordan Samuel - (Department Head Makeup)
  • Lara Khachooni - (Assistant Editor)
  • Paul Elliot - (Department Head Hair)
  • Peter Zinda - (Sound Effects Editor)
  • Renee Bravener - (Costumes Supervisor)
  • Sara Romilly - (Post Production Supervisor)
  • Scott Wolf - (Sound Effects Editor)
  • Stephen P. Robinson - (Sound Effects Editor)
  • Steve Bobertz - (First Assistant Editor)
  • Susan Greenhow - (Visual Effects Producer)
  • Tim LeBlanc - (Re-Recording Mixer)
  • Tim Walston - (Sound Effects Editor)
  • Wendy Cheesbrough Lowe - (Visual Effects Coordinator)