EVGA - GP Series 850W ATX12V/EPS12V Gold Fully Modular Power supply
Model: 120-GP-0850-X1
SKU: 6459364
This item is no longer available in new condition. See similar items below
  • Key Specs
    • Modular: Fully modular
  • General
    • Brand: EVGA
    • Model Number: 120-GP-0850-X1
    • Product Name: GP Series 850W ATX12V/EPS12V Gold Fully Modular Power supply
  • Power
    • Modular: Fully modular
  • Other
    • UPC: 843368048570
Compared to the EVGA SuperNOVA G1 power supplies, the G+ are up to 20mm shorter, feature 100% Japanese capacitors, are up to 20% quieter, have much tighter 12v. load regulation, and have a superior fluid-dynamic bearing fan. Combining a full set of current, voltage, and temperature protections with EVGA's World Leading 10-Year Warranty, the EVGA SuperNOVA G+ power supplies set the new Gold standard for performance and value.
  • Single +12V rail: Offers compatibility with a wide range of components.