Velztorm sells computers with custom/upgraded configurations to enhance system performance. If the computer has modifications as listed above, the manufacturer’s box was opened by our highly skilled technicians for testing, inspection, and installation of the upgrades according to the specifications advertised. All computers and components are brand new.; ; - Model: LG ; - Form/Style: Thin and Light; - Model No: 17Z90TL-H.AUB6U3; - Processor: Ultra 7-258V 2.20GHz Processor (upto 4.8 GHz, 12MB Cache, 8-Cores, 8-Threads, 4 Performance-cores); - Memory: 32GB OnBoard LPDDR5X RAM; - Graphics: Intel Arc Integrated Graphics, ; - Storage: 1TB PCIe SSD (Solid State Drive); - Operating System: Windows 11 Pro-64; - Display: 17.0 LCD WQXGA (2560x1600) 60Hz 16:10 Touchscreen Display; - Connectivity: 802.11be, Bluetooth 5.3, ; - Ports/Slots:, HDMI, 2 Thunderbolt 4, Headphone/Microphone Combo Jack; - Input/Output: Webcam, Fingerprint, Black, Backlit KB Standard Keyboard, ; - Battery: 65W PSU, Type-C Power-In, USB-C Power Adapter, 4-Cell 76 WHr Battery; - Other Features, ; - Color: Obsidian Black; - Weight: 3.05lb; - Product Dimensions (WxLxH): 0.95 IN x 14.95 IN x 10.25 IN; - 1 Year Manufacturer warranty from Velztorm (Professionally upgraded by Velztorm) ;
The Power of AI in an Ultra-Light Laptop. Achieve new levels of productivity with the LG gram, designed for those who demand both power and portability. Weighing just 3.2 lbs. and measuring a mere 0.7 inches thin, this ultra-light laptop is built for effortless mobility without compromise. The 17” anti-glare touch display provides ample screen space for multitasking, delivering stunning visuals whether you're managing multiple projects or streaming your favorite content. At gram’s core, the Intel¹ Evo Edition Intel Core Ultra 7 processor (Series 2) ensures seamless performance for AI-driven tasks and demanding workloads.
Browse, explore and connect with confidence on the Lenovo IdeaPad 1 powered by ultra-fast AMD Ryzen 5 7000 Series Mobile Processors on selected models. The IdeaPad 1 packs responsive performance in a thin and compact 17.9 mm chassis, making multitasking on-the go a breeze. Get the most out of your device with a frameless display for more screen and Dolby Audio speakers, along with 9 hours of battery life and rapid charge. Great for video calls, the 1MP camera comes with a privacy shutter to keep out spying eyes, as well as Smart Noise Cancelling to eliminate background noise.
Bring your ideas to life with the Yoga 7 2-in-1. Its 360° design, touchscreen, and optional Yoga Pen let you sketch, present, or edit with ease. Powered by AMD Ryzen AI 7 processors and a 40+ TOPS NPU, it finely balances power and efficiency. The 16" PureSight LCD display with 60Hz refresh and Dolby Vision delivers stunning visuals.