Model: 4TC65FV1U
SKU: 12377020
or
suggested payments with 24-Month Financing
Show me how
Availability
FREE delivery to
Sold & shipped by
BrandsMartUSA
(53)
Related Item
Highlights
  • Key Specs
    • Display Type: LED
    • LED Panel Type: Standard LED
    • Refresh Rate: 120Hz (The number of frames per second the device can produce natively without enhancement. Higher rates help produce smooth, seamless pictures.)
    • Number of HDMI Inputs (Total): 4
    • TV Tuner Type: ATSC
  • General
    • Brand: Sharp
    • Model Number: 4TC65FV1U
    • Product Name: 65" 4K Ultra HD Mini LED Google TV
    • Color: Black
    • Series: XLED (Part of a group of the same product type with similar features.)
  • Dimensions
    • Product Height With Stand: 35.3 inches
    • Product Depth With Stand: 11.9 inches
    • Product Height Without Stand: 33.3 inches
    • Product Depth Without Stand: 2.9 inches
    • Product Weight With Stand: 82.7 pounds
    • Product Weight Without Stand: 68.3 pounds
    • Stand Depth: 11.9 inches
  • Display
    • Display Type: LED
    • Screen Size: 65 inches (Size of the screen, measured diagonally from corner to corner.)
    • LED Panel Type: Standard LED
    • Curved Screen: false
  • Features
    • Protective Qualities: Water resistant
  • Connectivity
    • Network Connector(s): 1 x LAN
    • Audio Only Outputs: 1 x 3.5mm audio, 1 x Optical digital audio
    • USB Ports: 2 x USB-A (The number and type of USB ports the product has.)
    • HDMI Audio Return Channel (ARC): ARC
    • TV Tuner Type: ATSC
  • Compatibility
    • VESA Wall Mount Standard: 300mm x 300mm (VESA wall mount standards refer to the spacing of screw holes built into a TV in order to fit with standard TV wall mounts. These standards are implemented into most TVs and monitors.)
  • Audio
    • Built-In Speakers: true
    • Speaker Output: 141 watts
    • Number Of Speakers: 1
  • Power
    • Wattage: 360 watts (Measurement of electrical power.)
  • Included
    • Stand Included: true
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Box Dimension
    • Height: 38.7 inches
    • Width: 68.1 inches
    • Depth: 8.4 inches
    • CubicDimension: 22137.948 inches
  • Other
    • UPC: 074000377554
Sharp 65" Class AQUOS XLED Series Mini LED 4K Smart TV
  • Active mini-LED drive + Quantum Dot Rich Color.: Active mini-LED drive + Quantum Dot Rich Color.
  • Around Speaker System Plus: Around Speaker System Plus
  • Floating Display: Floating Display
Whats Included
  • TV, remote control, stand, power cord, and documentation
Documents
  • Energy_Guide_PDF
Disclaimers
Q: Does this model have Blue Tooth
A: Hello, thank you for your question. Yes, the Sharp AQUOS XLED 4K Ultra HD Mini LED Google TV 65" (64.5" diagonal) (4T-C65FV1U) features Bluetooth®. Thank you for choosing Sharp.
Sponsored
Compare similar products
Sharp - 65" 4K Ultra HD Mini LED Google TV
Sharp - 4TC85HP7050U 85 inch Class Aquos QLED 4K Ultra HD Xumo Smart TV
Buy the Sharp 85" Class Aquos QLED 4K Ultra HD Xumo Smart TV. Click to learn more.
Sharp - 4TC65HP7050U 65 inch Class Aquos QLED 4K Ultra HD Xumo Smart TV
Buy the Sharp 65" Class Aquos QLED 4K Ultra HD Xumo Smart TV. Click to learn more.
Samsung - 65" Class S84F OLED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV (2025)
Pros for Sharp - 65" 4K Ultra HD Mini LED Google TV
Cons for Sharp - 65" 4K Ultra HD Mini LED Google TV