Brother - MFC-J1170DW Wireless Color All-in-One Refresh Subscription Eligible Inkjet Printer - Black
Model: MFCJ1170DW
SKU: 6502504
This item is no longer available in new condition. See similar items below
  • Key Specs
    • Networking: Wireless, Wired
    • Printer Type: All In One, Printer, Copier, Scanner
  • General
    • Brand: Brother
    • Model Number: MFCJ1170DW
    • Color: Black
    • Display Screen: true
    • Display Screen Size: 2.7 inches
  • Dimensions
    • Product Weight: 16.4 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Features
    • Automatic Document Feeder: true
    • Photo Printing: true
    • Monochromatic/Color: Color
    • Automatic Reduction/Enlargement: true
    • Automatic Two-Sided Printing: true
    • Tray Capacity: 150
  • Connectivity
    • Wired Connectivity: USB-A, Ethernet
  • Certifications Listings & Approvals
  • Scanner Info
    • Scanner Type: Flatbed, Sheetfed
    • Duplex Scan Function: false
  • Fax Info
    • Integrated Fax: true
  • Ink
    • Compatible Cartridges: Brother LC401
    • Ink Bags/Bottles Included: None (The quantity and color of ink bags/bottles included.)
  • Memory
    • Memory Card Slot: false
  • Paper Info
    • Automatic Document Feeder Capacity: 20 sheets
    • Maximum Document Length: 8.5 inches
    • Maximum Document Width: 14 inches
    • Supported Paper Sizes: Up to 8.5" x 11.7" (Letter size)
    • Paper Feeder: Cassette tray
    • Paper Handling: 150 Sheets
    • Compatible Media Types: Letter, Envelope, Legal, Executive, A4, A6, Envelope (C5), Envelope (DL), Envelope (Monarch), Photo (3.5" x 5"), Photo (4" x 6"), Photo (5" x 7"), Photo (5" x 8"), Photo (8" x 10")
  • Performance
    • Approximate Page Yield (Black): 200
  • Copier Info
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year limited
    • Warranty - Labor: 1 year limited
  • Compatibility
  • Other
    • UPC: 012502663966
The Brother MFC-J1170DW is the perfect color inkjet all-in-one printer for your home office and small office needs. The MFC-J1170DW is easy to connect and operate along with being compact and economical. This printer’s multiple flexible connection options include a built-in wireless(2) interface for sharing with multiple users on your network, Wi-Fi Direct, Ethernet or connect locally to a single computer via a USB interface. This printer delivers robust features, business-centric functionality, high-quality output, two-sided (duplex) printing and fast inkjet print speeds – up to 17 ppm black and white and 16.5 ppm color.(3) Its generous 2.7” color touchscreen provides easy navigation and simple icons for accessing powerful features along with print-from and scan-to popular cloud services including Google Drive, Dropbox, Box, OneDrive and more,(4) directly from the printer. Users enjoy reliable printing, copying, scanning and faxing plus wireless printing from a desktop, laptop, smartphone or tablet.(2) Featuring the Brother Mobile Connect(5) App, a user-friendly interface that gives you the freedom to print and manage your printer from virtually anywhere. The MFC-J1170DW features the unique Brother Page Gauge(6) which estimates remaining ink and page levels, so you always know how much ink you have left and how many pages you can print.
  • Print more and wait less with fast inkjet print speeds: The MFC-J1170DW prints up to 17 ppm for black and 16.5 ppm for color. (3)
  • Ease of operation with intuitive Cloud connection through an easy-to-use 2.7” color touchscreen: Easily navigate on screen menus that include powerful features. Print-from and scan-to popular Cloud services including Google Drive, Dropbox, Box, One Drive and more(4) directly from the printer.