Model: CTCED564G6000HC34BDC01
SKU: 12243358
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Sold & shipped by
Beach Audio Inc
Specifications
  • Type of Memory (RAM)
    DDR5
    Form Factor
    Desktop
    Speed
    6000.0 megahertz
    Latency
    CAS Latency
    34.0
    Lighting Type
    None
  • Key Specs
    • Type of Memory (RAM): DDR5
    • Form Factor: Desktop (The type of computer the memory is configured to fit in.)
    • Speed: 6000.0 megahertz
    • Lighting Type: None
    • Performance Profile(s): Not Applicable
  • General
    • Brand: Team Group
    • Model Number: CTCED564G6000HC34BDC01
    • Color: Black
    • Number Of Modules: 2
  • Compatibility
    • Type of Memory (RAM): DDR5
    • Pin Configuration: 288
  • Speed
    • Speed: 6000.0 megahertz
  • Features
    • Lighting Type: None
    • Fan Included: false
  • Power
    • Voltage: 1.3 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: Limited Warranty period (parts): Lifetime warranty
    • Warranty - Labor: Limited Warranty period (labor): Lifetime warranty
  • Other
    • UPC: 765441664449
  • High-speed DDR5 Memory: DDR5 6000 (PC5 48000)
  • Low Latency: Timing 34-44-44-84
  • On-Die ECC: CAS Latency CL34
  • High Capacity: Voltage 1.30V
  • Lifetime Warranty: Comes with a lifetime warranty for maximum protection.
Whats Included
  • 1
Sponsored
Compare similar products
Crucial - Pro OC Gaming 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz C40 UDIMM Intel XMP 3.0 & AMD EXPO Desktop Memory - Black
CORSAIR - VENGEANCE RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz C32 UDIMM Desktop Memory - Black