Verizon - USB-C Wall Charger 65W 3.25AMP Black -(TVL65WGANTYPEC)
Model: TVL65WGANTYPEC
SKU: 12226875
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Global Mobiles Inc
(115)
Related Item
About This Item
Verizon USB‑C Wall Charger 65W (Model TVL65WGANTYPEC) is a high‑power charging adapter in sleek black designed for fast and efficient charging of USB‑C devices, delivering up to 65 watts of power (3.25 amps) to quickly recharge smartphones, tablets, laptops, and other USB‑C‑compatible gadgets, with a compact wall‑plug form factor that makes it convenient for home, office, or travel use and ensures reliable performance with built‑in safety features to protect against overcurrent, overheating, and short circuits.
  • Key Specs
    • Brand Compatibility: Universal
    • Model Compatibility: Universal
  • General
    • Brand: Verizon
    • Model Number: TVL65WGANTYPEC
    • Product Name: Verizon USB-C Wall Charger 65W 3.25AMP Black -(TVL65WGANTYPEC)
  • Power
    • Charging Method: Wired
  • Compatibility
  • Dimensions
    • Product Weight: 4.8 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
  • Other
    • UPC: 097738607885
  • 65W Fast Charging Output: Delivers up to 65W of power at 3.25A, providing enough wattage to fast-charge a MacBook Air, iPad Pro, or the latest Samsung Galaxy and Google Pixel flagship phones at top speeds.
Sponsored
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
Compare similar products
Best Buy essentials™ - 100W Dual Port USB-C and USB Wall Charger for MacBook Pro, iPad, iPhone, Apple Watch, Smartphones & other USB-C Devices - Black
The Best Buy essentials 100W 2-Port Wall Charger for Laptops, Tablets, Smartphones and More features up to 100W of power delivery when using solely the USB-C port, or up to 87W on the USB-C port and 12W on the USB port when using the two simultaneously. Its compact body with a foldable plug make it easy to transport on the go by simply dropping it into your purse or backpack. And it’s backed by Best Buy for quality and reliability that you can trust. Complete your purchase by adding the Insignia - 8ft 100W USB-C to USB-C Charge-and-Sync Braided Cable - Black..
Beats - 5' USB-A to USB-C Woven Cable - Bolt Black
1.5 m (5 ft) USB-A to USB-C charge cable made with a woven design
NOCO - XGrid X65: 65W USB-C GaN Charger with PD 3.0, QC 4.0+, PPS – Fast Charging, Foldable Plug, UL Listed - White
Meet the X65, a high-performance USB-C charger engineered for lightning-fast, intelligent power delivery with the latest fast charging protocols. Featuring Power Delivery (PD 3.0), Quick Charge (QC 4.0+), and PPS, it delivers maximum speed and efficiency across all your USB-C devices. With Smart Power Distribution, it intelligently distributes power between dual ports with smart allocation options of 65W/0W, 45W/20W, 30W/30W, 20W/45W, or 0W/65W for optimal charging performance. Advanced safety features actively monitor and adjust power in real time, protecting your devices from overcharging, overheating, and power surges to ensure safe, precise charging every time. Built with Gallium Nitride (GaN) technology, the X65 offers exceptional power in an ultra-compact, portable, travel-friendly design with foldable plugs—perfect for home, office, or on-the-go use. Its universal compatibility ensures seamless power for laptops (Apple MacBook, Dell, Lenovo, HP, ASUS), smartphones (Apple iPhone, Samsung Galaxy, Google Pixel), tablets (Apple iPad, Samsung Galaxy Tab, Microsoft Surface), gaming consoles and controllers (Xbox, PlayStation 5, Nintendo Switch, Steam Deck), VR headsets (Apple Vision Pro, Meta Quest, HTC Vive), earbuds (Apple AirPods, Galaxy Buds, Pixel Buds, Beats Studio Buds), headphones (Apple AirPods, Sony, Bose), smartwatches (Apple Watch, Galaxy Watch, Pixel Watch), fitness trackers (Fitbit, Garmin, WHOOP), cameras (GoPro, Canon, Nikon), portable speakers (Beats Pill, JBL, Bose), drones (DJI), power banks, and more—so you can charge everything effortlessly. Inside the box, you’ll find a 65W USB-C charger (100–240V) with 2 ports and a 3-year limited warranty. Designed and engineered in the USA, the X65 delivers uncompromising performance in a sleek, powerful form. Use a cable that matches the charger’s wattage—for optimal performance, always use a USB-C cable rated for at least 65-watts. Using lower-rated cables may result in slower charging or reduced power delivery.
Pros for Verizon - USB-C Wall Charger 65W 3.25AMP Black -(TVL65WGANTYPEC)
Cons for Verizon - USB-C Wall Charger 65W 3.25AMP Black -(TVL65WGANTYPEC)