Koolmore - 45 in. Three Compartment Sink with Drainboard, Bowl Size 10"x 14"x 10" SC101410-12L3 - Stainless Steel
Model: SC101410-12L3
SKU: 10550710
Related Item
SponsoredLynx - 30" Freestanding Cocktail Pro Station - Stainless Steel
    • Brand: Koolmore
    • Model Number: SC101410-12L3
    • Product Name: 45 in. Three Compartment Stainless Steel Sink with Drainboard, Bowl Size 10"x 14"x 10" SC101410-12L3.
  • Other
    • Product Weight: 44.5 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Basin Type: Triple basin
    • UPC: 858154008034
The three-compartment stainless steel commercial kitchen sink is made of high-grade heavy-duty 18-gauge 304 type stainless steel and is constructed to withstand a lifetime of heavy use. This sink comes with three bowls, making it great for a standard wash, rinse, and sanitize operation. Each basin is 10 in. deep, allowing you to wash a variety of tall items, while the space-saving 10 in. width is perfect for maximizing limited space, an excellent solution for coffee shops, bakeries, mobile food trucks, and all types of restaurants. The 12 in. left side drainboard provides valuable space for stacking or drying dishes. It is NSF certified, which focuses on public safety, health, and the environment. The bowl has rounded corners that make it easy to clean every nook and cranny and will save staff precious time. Comes with Pre-punched 1.2 holes to fit standard-size faucets (faucets not included) and the 1 1/2 plastic bullet feet allow you to level the sink for the best possible stability. Included with your sink, are four galvanized steel legs, one drain basket and strainer, one Allen wrench, and eight screws. Please note, that this sink is designed to be used in a commercial. Therefore, you can expect some slight scratches and scuff marks. Features: Adjustable 1 1/2 bullet feet for the best possible stability Left side 12-inch drainboard Rolled edges to prevent overflow Rounded corners for easy cleaning Protective backsplash to prevent splashes Slanted drainboard surface to drain excess water Stainless steel leg sockets Corrosion-resistant galvanized steel legs Stainless steel drain basket included. 90-Day Warranty SEE SPECS. ​
  • SPACE SAVING -: Compact size yet has three tubs and two drain boards which makes it large enough to keep even the most stringent health departments happy, overall size 45L x 20W x 44. 5H
  • HIGH BACKSPLASH AND RAISED EDGES: The 10 backsplash with 8" center holes for faucet mount (not included) will keep walls dry and clean while the raised edges will prevent splashes and overflow
Sponsored
Compare similar products
Coyote - Sink - Stainless Steel
Sedona By Lynx - 18" Drop in Deep Sink - Stainless Steel
VEVOR - 33 inch Kitchen Sink Workstation, 304 Stainless Steel Undermount Sink, Drop-In Double Bowl Farmhouse Basin - Gray