Koolmore - 60 in. Three Compartment Sink With Drainboards, Bowl Size 12"x 16"x 10" SC121610-12B3 - Stainless Steel
Model: SC121610-12B3
SKU: 10586714
Related Item
SponsoredLynx - 30" Freestanding Cocktail Pro Station - Stainless Steel
    • Brand: Koolmore
    • Model Number: SC121610-12B3
    • Product Name: 60 in. Three Compartment Stainless Steel Sink With Drainboards, Bowl Size 12"x 16"x 10" SC121610-12B3.
  • Other
    • Product Weight: 54.6 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Basin Type: Triple basin
    • UPC: 810019861307
The three-compartment stainless steel commercial kitchen sink is made of high-grade heavy-duty 18-gauge 304 type stainless steel and is constructed to withstand a lifetime of heavy use. This sink comes with three bowls, making it great for a standard wash, rinse, and sanitize operation. Each basin is 10 in. deep, allowing you to wash a variety of items, while the space-saving 12 in. width is perfect for maximizing limited space, an excellent solution for coffee shops, bakeries, mobile food trucks, and all types of restaurants. The two 12 in. drainboards provide the right amount of space to stack dirty dishes on one side and dry them on the other. It is NSF certified, which focuses on public safety, health, and the environment. The bowl has rounded corners that make it easy to clean every nook and cranny and will save staff precious time. The 1 1/2 plastic bullet feet allow you to level the sink for the best possible stability. Comes with two pr e-punched 1.2 holes to fit standard-size faucets (faucets not included) Included with your sink, are four galvanized steel legs, one drain basket and strainer, one Allen wrench, and eight screws. Please note, that this sink is designed to be used in a commercial environment. Therefore, you can expect some slight scratches and scuff marks. Features: Adjustable 1 1/2 bullet feet for the best possible stability. Two 12 in. drainboards. Rolled edges to prevent overflow. Rounded corners for easy cleaning. Protective backsplash to prevent splashes. Slanted drainboard surface to drain excess water. Stainless steel leg sockets. Corrosion-resistant galvanized steel legs. Stainless steel drain basket included. 90-Day Warranty. SEE SPECS ​
  • HIGH BACKSPLASH AND RAISED EDGES: The 10 backsplash with 8" center holes for faucet mount (not included) will keep walls dry and clean while the raised edges will prevent splashes and overflow
Sponsored
Compare similar products
Coyote - Sink - Stainless Steel
Sedona By Lynx - 18" Drop in Deep Sink - Stainless Steel
VEVOR - 33 inch Kitchen Sink Workstation, 304 Stainless Steel Undermount Sink, Drop-In Double Bowl Farmhouse Basin - Gray