LG - TV Accessory - OLED65GXPUA Stand and Back Cover - Black
Model: AN-GXDV65.AUS
SKU: 6415798
This item is no longer available in new condition. See similar items below
  • Key Specs
    • Maximum Television Size: 65.0 inches
    • Minimum Television Size: 65.0 inches
  • General
    • Brand: LG
    • Model Number: AN-GXDV65.AUS
    • Product Name: TV Accessory - OLED65GXPUA Stand and Back Cover
    • Color: Black
  • Compatibility
  • Features
    • Installation Type: Tabletop
  • Dimensions
    • Product Weight: 1.76 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Included
    • Hardware Included: true
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 719192641679
  • Table Top Stand: If you prefer not to wall-mount your GX Series TV, attach the table top stand.
  • Back cover : Helps control cables and provides a clean, finished look to the TV from all angles.
Whats Included
  • Table Top stand
  • Back cover for cable control
  • Owners Manual
Product Manuals
Q: Does this work with 65in OLED G1 EVO?
A: 1000% it does. Two Best Buy / magnolia reps called LG directly to confirm this while I was sorting out which tv to buy. I now have it all set up at home and have these 65” GX legs attached to my 65” G1 and works perfectly. Just make sure you get the specific legs designed for the specific tv size.
Q: How high does this stand raise the tv from the table top?
A: The LG GX 65 inch Class with Gallery Design 4K Smart OLED TV w/AI ThinQ® (64.5'' Diag), Model # OLED65GXPUA has a height of 35" with the stand legs attached. There will be a space of 2.3" between the bottom panel on the TV and the tabletop that it is placed on...^IFV
Q: Is this compatible with the G2
A: No it is not. ^Venette
Q: Does this work for LGOLEDb7P (2017 Model) ?
A: HI, no it does not.^Venette
Q: Is there an ETA for when this item will be back in stock?
A: Hello, please contact BestBuy regarding the availability.^Venette
Q: Does this work with the 55” G1 model? If yes what is the width between feet on that model?
A: The stand for the 55" G1 is AN-GXDV55. https://www.lg.com/us/tv-audio-video-accessories/lg-gx-oled-tv-stand-mount-an-gxdv55. The specifications for OLED55G1PUA with the stand has a width of 46" and the depth is 10.7". ^Daphane
Q: Will this work with the Lg C1 65in
A: No. The C1 has it's own stand built in. This is specifically for the 65" GX.