Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. 4.0 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 4 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel and Black Matte Door (RAS-BLM-30) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted burners, an electric convection oven, and a beautiful black matte door with a Landscape window design. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Q: What is the minimum BTU output of the burners?
Q: What is the maximum BTU output of the burners?
Q: Does this range come with a power cord?
Q: What is the manufacturer's warranty on this range?
Q: What is the maximum width of the pans that can fit in the oven?
Q: How many burners does this range have?
Q: What is the oven capacity of this ZLINE dual fuel range?
Q: What type of convection does this oven have?
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 60 in. 7.4 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 9 Burner Gas Cooktop and 2 Electric Convection Ovens in Stainless Steel (RA60) pairs a powerful gas cooktop with 9 Italian-crafted burners and dual electric convection ovens with Landscape oven door window designs. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES - KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards. This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX series ensures precision and user-friendly operation. Available in four sizes: 30", 36", 48", and 60" and with a choice of three distinctive colors. For the KX Series, we took everyone's dream stove and just made it better
| Pros for ZLINE - 30 in. Wide 4 Burner Legacy Dual Fuel Range in Satin Stainless Steel w/ Black Matte Door (RAS-BLM-30) - Stainless Steel/Black Matte Door | |||
|---|---|---|---|
Customers praise the 30 in. Legacy Dual Fuel Range for its overall performance, with users expressing daily enjoyment. The oven's performance is also highlighted, with customers noting the gas top's ability to cook exceedingly fast. There were no negative comments about the product.