Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.0 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 4 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with White Matte Door and Champagne Bronze Accents (RAZ-WM-30-CB) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted burners, an electric convection oven, a beautiful white matte door with a Landscape window design, and elegant champagne bronze knobs and handle. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Q: What is the manufacturer's warranty on this range?
Q: Does this range come with a griddle?
Q: What are the dimensions of this range?
A: The external dimensions of the range vary based on the model size. The available models and their dimensions are as follows: - 24" Model: 24"W x 27 3/8"D x 36"H - 30" Model: 30"W x 27 3/8"D x 36"H - 36" Model: 36"W x 27 3/8"D x 36"H - 48" Model: 48"W x 27 3/8"D x 36"H - 60" Model: 60"W x 27 3/8"D x 36"H Please note that the "A" dimension changes with the size of the range (24"-60").
Q: What is the range type of this appliance?
Q: What is the material of the grates on this range?
Q: How much does this range weigh?
Q: What is the product's width?
A: The product's width varies depending on the model size. The available widths are 24", 30", 36", 48", and 60". For example, the 30” Model has a width of 30 inches. Refer to the "EXTERNAL DIMENSIONS" section in the context for more details.
Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES - KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards. This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX series ensures precision and user-friendly operation. Available in four sizes: 30", 36", 48", and 60" and with a choice of three distinctive colors. For the KX Series, we took everyone's dream stove and just made it better
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Stainless Steel (CDR48) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large electric convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a small bake-and-broil oven, and Landscape oven door window designs allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Pros for ZLINE - 30 in. Wide 4 Burner Autograph Legacy Dual Fuel Range with White & Bronze Accents (RAZ-WM-30-CB) - Multicolor | |||