Audio-Technica - SonicPro ATH-AVC400 Wired Over-the-Ear Headphones - Black
Model: AUD ATHAVC400
SKU: 12499919
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Authentic Audio
Specifications
  • Sound Mode
    Stereo
    Connection Type
    Wired
    Headphone Fit
    Over-the-Ear
    Adjustable Headband
    No
  • Key Specs
    • Sound Mode: Stereo
    • Connection Type: Wired
    • Headphone Fit: Over-the-Ear
    • Adjustable Headband: false
  • General
    • Brand: Audio-Technica
    • Model Number: AUD ATHAVC400
    • Product Name: SonicPro ATH-AVC400 Wired Over-the-Ear Headphones
    • Color: Black
  • Audio
    • Sound Isolating: false
    • Impedance: 40 ohms (Describes the resistance of an electric signal throughout the system. Devices with low impedance require less power to deliver optimal signals but are more at risk for damage from overloading. Higher impedance requires more power but is more protected from overload damage.)
    • Sensitivity: 105 decibels adjusted
    • Sound Mode: Stereo
    • Driver Size: 53 millimeters
  • Connectivity
    • Connection Type: Wired
    • Connector Size: 1/8 in. (3.5mm)
  • Design
    • Headphone Fit: Over-the-Ear
    • Style: Studio
    • Adjustable Headband: false
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.57 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Cord Length: 9.8 feet
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 2 years
    • Warranty - Labor: 2 years
  • Other
    • UPC: 4961310132767
Experience crisp clear sound with these Audio-Technica SonicPro headphones. The bass-reflex port produces rich bass sound for an immersive audio experience, while the large 53mm drivers ensure strong mid and low frequencies. These Audio-Technica SonicPro headphones have soft over-the-ear pads and a self-adjusting headband for a perfect, cozy fit during extended use.
Headphones Buying Guide
  • Over-the-ear design: For a secure fit.
  • 3.5mm gold-plated connector: Enables use with a variety of audio devices.
  • 53mm drivers: Deliver powerful sound.
  • 15Hz - 23kHz frequency response: For faithful sound reproduction.
  • 40 ohms impedance: To efficiently conduct power.
  • Dynamic transducer design: For reference-grade audio.
  • 105dB/mW sensitivity: Provides powerful audio.
  • Stereo design: Delivers crisp tones.
  • 10' cable: Permits a flexible range of motion.
Whats Included
  • Audio-Technica SonicPro ATH-AVC400
  • 6.3 mm (1/4") stereo adapter
Q: What is the driver size of these headphones?
A: These headphones have large, 53mm drivers.
Q: What is the frequency response range of these Audio-Technica headphones?
A: These headphones have a frequency response range of 15Hz - 23kHz.
Q: How long is the cable on these headphones?
A: These headphones have a 10-foot cable.
Q: Are these headphones designed for stereo sound?
A: Yes, these headphones have a stereo design for crisp sound.
Q: What kind of connector do these headphones use?
A: These headphones have a 3.5mm gold-plated connector.
Q: What is the impedance of these Audio-Technica headphones?
A: The impedance of these headphones is 40 ohms.
Q: Are the cordes long enough so I don't have to be sitting to close to my tv?!
Q: Is this a good studio headphone?
A: I am using this set to listen to my guitar thru the amp. works really well. Hope this helps.
Sponsored
Compare similar products
Audio-Technica - ATH-M20x Monitor Headphones - Black
Enjoy clear audio in the studio with these Audio-Technica ATH-M20x AUD ATHM20X monitor headphones, which feature 40mm drivers for faithful sound reproduction. The circumaural design blocks out ambient noise for effective sound isolation.
Sony - Professional Studio Headphones - Black
Sennheiser - HD 400S Wired Over-the-Ear Headphones - Black
Experience crisp, dynamic sound with these Sennheiser HD 400S wired over-the-ear headphones. The microphone features an omnidirectional pickup with a frequency response of 100Hz to 10kHz, comfortably catching all wanted sounds. These Sennheiser HD 400S wired over-the-ear headphones have a closed-back foldable design, reducing unwanted background noise while making storage easy and simple.