Faital Pro 18XL20008 18" 8-Ohm Subwoofer Loudspeaker - Black
Model: 18XL20008
SKU: 12133157
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
HBS Deals
Specifications
  • Speaker Type
    Floorstanding
  • Key Specs
    • Speaker Type: Floorstanding
  • General
    • Brand: PRO
    • Model Number: 18XL20008
    • Product Name: Faital Pro 18XL20008 18" 8-Ohm Subwoofer Loudspeaker
    • Color: Black
  • Audio
    • Speaker Type: Floorstanding
    • Number of Speakers: 1
  • Connectivity
    • Speaker Connectivity: Wired
    • Audio Only Inputs: No audio only inputs
    • Network Connector(s): No network connectors
    • Speaker Wire Connection Type: Banana Jack/Screw Terminals
  • Dimensions
    • Product Weight: 24.9 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 810130951284
  • High Power Handling: Delivers 2000 W AES and up to 4000 W maximum power, suitable for professional audio applications.
  • Wide Frequency Response: Operates effectively across a frequency range of 30 to 1600 Hz, ensuring versatile sound reproduction.
  • High Sensitivity: Achieves a sensitivity of 97 dB (1W/1m), providing efficient sound output.
Whats Included
  • Faital Pro 18XL20008 18" 8-Ohm Subwoofer Loudspeaker
Sponsored
Compare similar products
Sonance - VX66 TL RECTANGLE SINGLE SPEAKER - Visual Experience Series 6.5" 2-Way Thinline In Wall Speaker (Each) - Paintable White
Bowers & Wilkins - CI700 Series In Wall 2.5-way Speaker w/4" dual midbass, dual 4" bass drivers (each) - White
The CWM7.4 S2 is a high-performance in-wall speaker for use in theater and stereo applications. When used in a theater, the design can be wall-mounted in the left, center and right speaker positions, and the CWM7.4 S2 can also be mounted beside, above or below the screen, ensuring crystal-clear dialogue and dramatic special effects. The Quick Dog mounting system makes installation a breeze . Its 2.5-way configuration features a single Carbon Dome tweeter, twin 4" Continuum cone midrange units and twin 4" Aramid Fiber/paper bass cones. Bowers & Wilkins CI700 S2 Series of in-ceiling and in-wall speakers improves on the CI600 range by adding next generation technology such as Continuum drivers and Carbon Dome Tweeters. Upgraded materials in the cabinetry further improve performance and bring CI700 S2 closest to our in-room speakers in sound quality.
Sonance - VX86 RECTANGLE - Visual Experience Series 8" 2-Way In Wall Speakers (Pair) - Paintable White
The Sonance VX86 features a 1.2” ceramic dome tweeter and an 8” Kevlar/Nomex cone, ensuring rich, detailed sound in every corner of your room. Featuring a unique Sinusoidal Textured Waveguide design for optimal sound, which enhances the audio experience. Installation is made simple with the Flex Frame Mounting System and RotoLock Clamps. The paintable grille and optional trimless look ensure the VX86 complements your home's interior. Choose the VX86 for an immersive sound experience that is both acoustically and aesthetically pleasing.
Pros for Faital Pro 18XL20008 18" 8-Ohm Subwoofer Loudspeaker - Black