G.SKILL - Trident Z5 RGB 32GB DDR5-8000 PC5-64000 288-Pin RAM - Silver
Model: F5-8000J3848H16GX2-TZ5RS
SKU: 12076528
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Newegg Official
(527)
More Buying Options
New
Specifications
  • Type of Memory (RAM)
    DDR5
    Form Factor
    Desktop
    Speed
    8000.0 megahertz
    Latency
    CAS Latency
    38.0
    Lighting Type
    None
  • Key Specs
    • Type of Memory (RAM): DDR5
    • Form Factor: Desktop (The type of computer the memory is configured to fit in.)
    • Speed: 8000.0 megahertz
    • Lighting Type: None
    • Performance Profile(s): Not Applicable
  • General
    • Brand: G.SKILL
    • Model Number: F5-8000J3848H16GX2-TZ5RS
    • Product Name: G.SKILL Trident Z5 RGB 32GB DDR5-8000 PC5-64000 288-Pin RAM
    • Color: Silver
    • Number Of Modules: 2
  • Compatibility
    • Type of Memory (RAM): DDR5
    • Pin Configuration: 288
  • Speed
    • Speed: 8000.0 megahertz
  • Features
    • Lighting Type: None
    • Fan Included: false
  • Power
    • Voltage: 1.45 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: Limited Warranty period (parts): Lifetime warranty
    • Warranty - Labor: Limited Warranty period (labor): Lifetime warranty
  • Other
    • UPC: 848354040569
  • ASUS APEX Z790 Compatibility: Compatible with ASUS APEX Z790
  • Type: DDR5 -8000
  • Brand: Timing 38-48-48-128
  • MPN: CAS Latency 38-48-48-128
  • Total Capacity: Voltage 1.45V
Whats Included
  • 1
Sponsored
Compare similar products
G.SKILL - Trident Z5 Neo RGB 128GB DDR5 6000MHz RAM (2x64GB) - Black
CORSAIR - VENGEANCE 64GB (2x32GB) DDR5 5200MHz C40 UDIMM Desktop Memory - Black
CORSAIR - VENGEANCE RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz C32 UDIMM Desktop Memory - Black