Ibanez - GRGM21WH 6-String Solid-Body Electric Guitar, Right Handed - White
Model: AGRGM21WH
SKU: 12564582
Not yet reviewed
or
Sold & shipped by
Adorama
(11)
About This Item
  • General
    • Brand: Ibanez
    • Model Number: AGRGM21WH
    • Product Name: Ibanez GRGM21WH 6-String Solid-Body Electric Guitar, Right Handed - White
  • Other
    • Product Weight: 1 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Guitar Type: Electric
    • UPC: 606559341726
Sponsored
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
Compare similar products
Best Choice Products - 39in Full Size Beginner Electric Guitar Kit with Case, Strap, Amp, Whammy Bar - Bourbon
Realize that old dream of being a Rockstar today with your own Full-Size Electric Guitar Set! This comprehensive set comes with a 10W amplifier & cable (1.5in x 10in x 3.25in), soft cloth for cleaning, six guitar picks, and a truss rod adjuster. The body contouring of the guitar pairs with a composite fingerboard, a high gloss finish, and custom tuning pegs for a singularly attractive appearance. The hand-painted trim & body add a sophisticated look while the high gloss trim adds dimension and completes the look. But what really matters is the sound! This guitar has a bridge pickup, neck pickup, and middle pickup along with a 5 way switch so you can amplify your volume and adjust your sound with 1 volume & 2 tone knobs. However you decide to use this guitar, you will be doing it with every advantage possible!
Best Choice Products - 41in Full Size All-Wood Acoustic Guitar Starter Kit w/Gig Bag, E-Tuner, Pick, Strap, Rag - Black
Acoustic was the original breakaway sound, and the sound is incredible with this beginner & intermediate guitar. This 41in Full Size All Wood Acoustic Guitar Set comes with a nylon gig bag, guitar pick, adhesive pickguard, shoulder strap, capo, and replacement strings for all your playing, storage, and maintenance. The 21in fret rosewood fingerboard, combined with the classic, dreadnought body, allows for easy access to the higher frets and produces a beautiful tone. Its comfortable design includes a hardwood body with custom tuning pegs, plus a comfortable grip. This helps you play for hours without getting tired with steel strings that are easy to press. This guitar was made with handcrafted quality, a high gloss finish, and a beautifully designed rosette for the sound hole inlay. Whether you're experienced or just learning to play, this acoustic is comfortable to play for hours of jam sessions; easy to play = fun to learn!