Infinity - REFERENCE7005A 5-Channel, 50w X 4, 500w X 1 amplifier w/ RLC - Black
Model: REFERENCE7005A
SKU: 10908584
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Sound of Tri-State Inc.
(45)
Specifications
  • Amplifier Class
    D
    Number Of Channels
    5
    Bass Boost
    Variable
  • Key Specs
    • Number Of Channels: 5
  • General
    • Brand: Infinity
    • Model Number: REFERENCE7005A
    • Product Name: INFINITY REFERENCE7005A 5-Channel, 50w X 4, 500w X 1 amplifier w/ RLC
    • Color: Black
  • Audio Power
  • Audio
    • Number Of Channels: 5
  • Dimensions
    • Product Weight: 9.15 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 050667375478
INFINITY REFERENCE7005A 5-Channel, 50w X 4, 500w X 1 amplifier w/ RLC
  • Compact size: The 7005A features a low profile chassis and a small overall footprint to fit in more boat where available space is limited.
  • High and low level input: Speaker-level and low level inputs allow the marine 7005A to integrate with both aftermarket and factory marine stereos.
Whats Included
  • 1 x Reference 7005A five channel amplifier 4 x Bare wire-to-RCA adapters 6 x 30A ATO fuses (3 installed, 3 spare) 1 x Remote bass control module 1 x 1
Sponsored
Compare similar products
JBL CLUBA5055 5-Channel, 50w X 4, 500w X 1 amplifier w/ RLC
Infinity - REFERENCE 6001A Mono, 600w X 1 amplifier w/RLC - Black
INFINITY REFERENCE 6001A Mono, 600w X 1 amplifier w/RLC