JBL - MARINE STAGE10 10" (250mm) marine audio multi-element subwoofer 200W – WHITE - Black
Model: MARINESTAGE10
SKU: 11003191
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
World Wide Stereo
(91)
More Buying Options
New
Specifications
  • RMS Power
    200 watts
    Peak Power Handling
    600 watts
    Impedance
    4 ohms
    Minimum Frequency Response
    30 hertz
    Maximum Frequency Response
    250 kilohertz
    Sensitivity
    88 decibels
  • Key Specs
    • RMS Power: 200 watts (The maximum amount of continuous power the device is able to handle.)
    • Impedance: 4 ohms (Describes the resistance of an electric signal throughout the system. Devices with low impedance require less power to deliver optimal signals but are more at risk for damage from overloading. Higher impedance requires more power but is more protected from overload damage.)
    • Sensitivity: 88 decibels
    • Woofer Size: 10"
  • General
    • Brand: JBL
    • Model Number: MARINESTAGE10
    • Product Name: JBL MARINE STAGE10 10" (250mm) marine audio multi-element subwoofer 200W – WHITE
    • Color: Black
  • Audio Power
  • Audio
    • Sensitivity: 88 decibels
  • Features
    • Marine: true
  • Dimensions
    • Woofer Size: 10"
    • Product Weight: 16.16 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Enclosure
    • Enclosed: true
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 050036383141
JBL MARINE STAGE10 10" (250mm) marine audio multi-element subwoofer 200W – WHITE
  • Outdoor performance: Accentuated performance at frequencies heard in open-air environment.
Whats Included
Sponsored
Compare similar products
KICKER - CompC 10" Single-Voice-Coil 4-Ohm Loaded Subwoofer Enclosure - Black
Planet Audio - Anarchy 10" Dual-Voice-Coil Subwoofer - Black
Blast powerful bass with this Planet Audio subwoofer. The dual 4-ohm voice coil speaker is encased in a foam surround with a poly injection cone for enduring, dramatic sound quality. Enjoy steady volume control courtesy of the 750W RMS and 1500W peak power handling in this high-quality Planet Audio subwoofer. Geek Squad® Installation Recommended Visit your local Best Buy store for more information.
Pros for JBL - MARINE STAGE10 10" (250mm) marine audio multi-element subwoofer 200W – WHITE - Black