Koolmore - 30" x 60" 18-Gauge 304 Stainless Steel Commercial Work Table with Casters, CT3060-18C - Silver
Model: CT3060-18C
SKU: 10150559
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Koolmore
(8)
Specifications
  • Product Height
    35 inches
    Product Depth
    60 inches
    Finish
    Stainless Steel
    Mount Style
    Freestanding
    Number Of Shelves
    2
    Maximum Weight Capacity
    679 pounds
  • Key Specs
    • Finish: Stainless Steel
    • Mount Style: Freestanding
    • Number Of Shelves: 2
    • Maximum Weight Capacity: 679 pounds (The maximum load that can be supported by the product.)
  • General
    • Brand: Koolmore
    • Model Number: CT3060-18C
    • Product Name: 30" x 60" 18-Gauge 304 Stainless Steel Commercial Work Table with Casters, CT3060-18C.
    • Color: Silver
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • Product Weight: 55 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Load Capacity: 679 pounds
    • Material: Stainless steel
    • Foldable Design: false
    • Work Surface Height: 35 inches
    • Work Surface Material: Stainless Steel
    • Integrated Light Fixture: false
    • Power Outlets: false
    • Wheeled: true
    • UPC: 810019863080
Sponsored
Compare similar products
Meet your new favorite workhorse, the Pegasus. This multi-function work table and sawhorse with quick clamps and holding pegs can support up to 300 lbs as a table, and up to 1,000 lbs as a sawhorse! The legs lock into place and are made of tough molded ABS with steel supports, and the non-slip feet stay in place on both grass and pavement. Yet the Pegasus itself is only 25 lbs, so you can fold it up and carry it anywhere, or keep it in the back of the truck. The integrated clamping system exerts up to 300 lbs of force to keep your project firmly in place, and has a max clamping width of 18 ¼”. And the clamp dog pegs allow you to secure round and oddly shaped materials. This table is 31” x 25” and is a standard 32” high, so it can be linked up with our other Worx tables, and other Pegasuses, to make a longer, fully-functional work table. (Link locks are included.) And the folding tray at the base is designed to hold tools, power strips, or anything you need on the job. The Pegasus is tough and solid enough to be a permanent work table or sawhorse but built to be portable, so you can take it from job to job, or from the basement to the garage without a problem. And it folds down to a depth of only 5”, so it’s easy to store when you’re not going to be using it for a while.
WORX - Clamping Sawhorses with Bar Clamps - Black
Durable but light, easy to transport, yet can support up to 1,000 lbs as a pair. These Worx Clamping Sawhorses with Bar Clamps, Built-in Shelf, and Cord Hooks can hold and clamp almost anything and go almost anywhere. They’re only 4 lbs a piece (that’s a far cry from old, heavy, wooden sawhorses) so you can run them up and down the stairs or toss them in the trunk. 27” x 5” x 32”, the same height as our other work tables, so you can use them all on the same project. And they fold up into just 2.5” deep, so they’ll store anywhere. The integrated clamps are like an extra set of hands and lockdown on the material with up to 300 lbs of force, and have a maximum clamping width of 18”. The clamps are detachable, so you can use them both horizontally and vertically or take them off to use on a different project entirely. There’s a shelf built-in to the base to set tools, accessories, or power strips, and cord hooks on the side let you manage your cables to keep you from tripping. Plus, a 2-inch wide indentation on the top is there to hold plywood, particleboard, and other sheet goods. These clamping sawhorses make great gifts for new homeowners or DIY enthusiasts because they’re ideal for woodworking. And the lightweight yet sturdy design makes them popular amongst people who just don’t like lugging heavy equipment around.
Pros for Koolmore - 30" x 60" 18-Gauge 304 Stainless Steel Commercial Work Table with Casters, CT3060-18C - Silver