Koolmore - 60 in. 6 Burner Commercial LP Range with 24 in. Griddle in Stainless-Steel (KM-CRG60-LP) - Stainless Steel
Model: KM-CRG60-LP
SKU: 10129439
Not yet reviewed
or
suggested payments with 18-Month Financing
Show me how
Availability
FREE delivery to
Sold & shipped by
Koolmore
(8)
Specifications
  • Color Finish
    Stainless steel
    Product Height
    60 inches
    Product Width
    60 inches
    Product Depth
    32.5 inches
    Range Type
    Freestanding
    Single/Double Oven
    Double Oven
  • Key Specs
    • Color Finish: Stainless steel
    • Single/Double Oven: Double Oven
    • Number of Burners: 6
  • General
    • Brand: Koolmore
    • Model Number: KM-CRG60-LP
    • Product Name: 60 in. 6 Burner Commercial LP Range with 24 in. Griddle in Stainless-Steel (KM-CRG60-LP)
    • Color: Stainless Steel
  • Dimensions
    • Product Weight: 683 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Capacity
    • Oven 1 Capacity: 5.5 cubic feet
    • Oven 2 Capacity: 5.5 cubic feet
  • Features
    • Range Power Source: Gas
    • Gas Type: Liquid propane
    • Fingerprint Resistant: false
    • Soft Close Door: false
    • Control Type: Knob
    • Oven Control Location: Front panel
    • Oven Light: false
  • Design
    • Display Type: None
  • Functions
    • Oven Cooking Modes: Bake
    • Oven Settings: Knobs
  • Oven Features
    • Broiler Location: Oven
  • Cooktop Features
    • Number of Burners: 6
    • Grate Material: Cast iron
    • Griddle Included: true
  • Burner Rating
  • Included
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Compatibility
  • Other
    • UPC: 810019865602
  • Professional-Grade LP Range: Far more versatile than your standard propane gas range stove, this large 60-inch unit features dual ovens, multiple burners, and a 24” griddle to provide plenty of cooking options!
  • Independently Controlled Burners :  This liquid propane range also features 30,000 BTU open top burners with 12” x 12” heavy-duty (removable) cast iron grates which support pots, pans, and cookware for boiling, sauteing, and cooking like a pro.
Sponsored
Compare similar products
KitchenAid - 30 in. Wide 5 burners 5.8 cu. ft. Self-Cleaning Slide-In Gas Convection Range - Stainless Steel
Samsung - 30 in. Wide 5 Burner 6.0 cu. ft. Freestanding Gas Range with WiFi and Integrated Griddle - Stainless Steel
GE - 30 in. Wide 5 Burners 5.0 Cu. Ft. Freestanding Gas Range - Stainless Steel
Pros for Koolmore - 60 in. 6 Burner Commercial LP Range with 24 in. Griddle in Stainless-Steel (KM-CRG60-LP) - Stainless Steel
Cons for Koolmore - 60 in. 6 Burner Commercial LP Range with 24 in. Griddle in Stainless-Steel (KM-CRG60-LP) - Stainless Steel
Specs
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
No content
Have everything you need?
See other appliances that work well with this one
  • Plus
  • LG - 24" Front Control Built-In Stainless Steel Tub Dishwasher with 3rd Rack, Quadwash, and 48dba - Stainless Steel