Lenovo - 100S-14IBR 14" Laptop - Intel Celeron - 2GB Memory - 32GB eMMC Flash Memory - Blue
Model: 80R900FYUS
SKU: 5579834
This item is no longer available in new condition. See similar items below
  • Key Specs
    • Screen Type: Widescreen LED
    • Screen Size: 14 inches (Size of the screen, measured diagonally from corner to corner.)
  • General
    • Brand: Lenovo
    • Model Number: 80R900FYUS
    • Product Name: 100S-14IBR 14" Laptop - Intel Celeron - 2GB Memory - 32GB eMMC Flash Memory
    • Color: Blue
  • Display
    • Screen Type: Widescreen LED
  • Processor
    • Processor Brand: Intel
  • Storage
  • Memory
  • Graphics
  • Compatibility
  • Connectivity
    • Number of USB Ports (Total): 3
  • Power
    • Battery Cells: 4-cell
  • Features
    • Speaker Type: Stereo speakers
    • Stylus Dock: None
    • Casing Material: Other
  • Dimensions
    • Product Weight: 3.15 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Certifications Listings & Approvals
  • Included
    • Stylus Included: false
  • Other
    • UPC: 190793918931
Only at Best Buy
Laptop Buying GuideSee Video
  • 14" display: Typical 1366 x 768 HD resolution. Energy-efficient LED backlight.
  • Weighs 3.15 lbs. and measures 0.7" thin: Ultrathin and ultralight for maximum portability, featuring a smaller screen size and omitting the DVD/CD drive to achieve the compact form factor. 4-cell lithium-ion battery.
  • Built-in media reader for simple photo transfer: Supports MicroSD memory card formats.
  • Additional port: Headphone/microphone combo jack.
Whats Included
  • Lenovo 100S-14IBR 80R9
  • 4-cell battery
  • Power adapter
Product Manuals
Q: Does it includes miscrosoft 365 for free?
A: Yes, there is a one year free of Microsoft Office 365 subscription.
Q: Is it 2gb or 32gb?
A: It is 2GB of system RAM and 32GB of solid state storage space.
Q: Is there a webcam?
Q: what is the speed of this laptop?
A: The Celeron N3060 processor within this system has a Base speed of 1.60 GHz and a Burst speed of 2.48 GHz.