MSI - MPG A650GF 650W ATX 80 Plus Gold PSU Power Supply - Black
Model: MPGA650GF
SKU: 6447781
This item is no longer available in new condition. See similar items below
  • Key Specs
    • Wattage: 650 watts (Measurement of electrical power.)
    • Modular: Fully modular
  • General
    • Brand: MSI
    • Model Number: MPGA650GF
    • Product Name: MPG A650GF 650W ATX 80 Plus Gold PSU Power Supply
    • Color: Black
  • Power
    • Modular: Fully modular
  • Connectivity
  • Dimensions
    • Product Weight: 96 ounces (The out of box weight of the item.)
  • Cooling
    • Number of Fans Included: 1
  • Features
    • Lighting Type: None
  • Other
    • UPC: 824142225707
The MPG gaming power supply is equipped to support the latest NVIDIA GeForce RTX 3000/2000 Series and AMD GPUs. The efficiency of your power supply can make a world of a difference; it's why we offer a reliable 80+ Gold power proficiency PSU and a 10-year limited warranty guaranteeing a long term reliable solution for your gaming system. Organizing cables is often the most bothersome part of building a PC. With the MPG gaming power supply's fully modular design, we've given you the option of what cables you'll need for your system and defeat the clutter. With that in mind we've gone with a flat black design to further help you create the most beautiful cable managed pc system around. The remaining cables can be nicely stored away in the included cable bag. The MPG gaming power supply comes in 160mm and 150mm wide dimensions to ensure a comfortable fit in more pc chassis so it can continue to maintain a comfortable space for your cable management needs.
  • 650W power supply: Delivers the power needed to run your PC.
  • AC 100-240V input: With input 50 - 60Hz frequency for wide-ranging use.
  • ATX12V and EPS12V compliance: Meets industry standards.
  • 140mm fluid dynamic bearing cooling fan: Dissipates heat to help the power supply remain working at optimal temperature levels.
Q: Is this a 650 watt power supply or an 850 watt power supply?
Q: Hey just wondering does this psu have a 8pin connecter?
A: It has multiple 8 pin connectors and works great.