NVX - XQS65KIT Version 2 (XQS65KITv2) 600W Peak (300W RMS) 6.5in X-Series 2-Way Component Speaker System
Model: xqs65kitv2
SKU: 12268923
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
NVX® Direct
Specifications
  • RMS Power
    300 watts
    Peak Power Handling
    600 watts
    Sensitivity
    93 decibels
    Speaker Size
    6-1/2"
  • Key Specs
    • RMS Power: 300 watts (The maximum amount of continuous power the device is able to handle.)
    • Sensitivity: 93 decibels
    • Speaker Size: 6-1/2"
  • General
    • Brand: NVX
    • Model Number: xqs65kitv2
    • Product Name: XQS65KIT Version 2 (XQS65KITv2) 600W Peak (300W RMS) 6.5in X-Series 2-Way Component Speaker System
    • Number Of Speakers: 2
  • Audio
    • Impedance: 4 ohms (Describes the resistance of an electric signal throughout the system. Devices with low impedance require less power to deliver optimal signals but are more at risk for damage from overloading. Higher impedance requires more power but is more protected from overload damage.)
    • Sensitivity: 93 decibels
  • Features
    • Marine: false
    • Grille Included: false
  • Design
    • Speaker Size: 6-1/2"
  • Dimensions
    • Product Weight: 10 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1-year Manufacturer's Warranty
    • Warranty - Labor: 1-year Manufacturer's Warranty
  • Other
    • UPC: 810021847061
Product Details: 6-1/2" X Series 2-way Component System Car Speakers. Power Handling: . Peak: 600 watts per set / 300 watts each side. RMS: 300 watts per set / 150 watts each side. Switchable 2-way and 3-way external crossover networks with adjustable tweeter and midrange attenuation. Upgrade to a 3-way system by incorporating NVX XQS3v2 3. 5" or NVX XQS2 2. 5" midrange speakers (Sold separately). Carbon Fiber cone material. Rubber speaker surround. 1-1/8" Silk Dome Tweeters with Neodymium magnet. 1-3/16" High-Temperature voice coil (Midwoofers). Neodymium magnet motor structure (Midwoofers). Tweeter Mounting Depth: 0. 88". Tweeter Cutout Dimensions: 1. 96". Midwoofer Mounting Depth: 2. 64". Midwoofer Cutout Dimensions: 5. 68". Impedance: 4 ohm. Frequency Response: 45 - 20000 Hz. Sensitivity: 93 dB. CEA-2031 compliant. Authorized Internet Dealer. 1-year Manufacturer's Warranty. Priced Per Complete Component System: 2 midwoofers, 2 tweeters and 2 crossover networks. T/S Parameters: Voice Coil Resistance (Re): 3. 2 Ω. Free Air Resonance (Fs): 50. 6 Hz. Equivalent Compliance (Vas): 21. 59 L. Electrical “Q” (Qes): 0. 543. Mechanical “Q” (Qms): 2. 314. Total Speaker “Q” (Qts): 0. 44. Moving Mass (Mms): 12. 184 g. Mechanical Compliance (Cms): 0. 812 mm/N. Magnetic Strength (BL): 4. 626 T·m. Effective Piston Area (Sd): 21. 21 sq. in (0. 013685 sq. m).
  • Premium 6.5" 2-Way Component Speaker System: Designed for high-output, detailed sound with strong midbass and smooth high frequencies for car audio upgrades
  • 30mm Silk Dome Tweeters: Neodymium-powered silk dome tweeters deliver smooth, natural high-frequency response without harshness