Model: 2L9D44R41TBK-C018
SKU: 11196034
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Other World Computing Inc.
(15)
Specifications
  • Type of Memory (RAM)
    DDR4
    Form Factor
    Server
    Speed
    2933 megahertz
    Latency
    21
    CAS Latency
    21
    Lighting Type
    None
  • Key Specs
    • Type of Memory (RAM): DDR4
    • Form Factor: Server (The type of computer the memory is configured to fit in.)
    • Speed: 2933 megahertz
    • Lighting Type: None
    • Performance Profile(s): Not Applicable
  • General
    • Brand: OWC
    • Model Number: 2L9D44R41TBK-C018
    • Color: Black Chips
    • Number Of Modules: 8
  • Compatibility
    • Type of Memory (RAM): DDR4
    • Pin Configuration: 288
  • Speed
    • Speed: 2933 megahertz
  • Features
    • Lighting Type: None
    • Fan Included: false
  • Power
    • Voltage: 1.2 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: OWC Limited Lifetime Replacement Warranty with Advance Replacement
    • Warranty - Labor: None
  • Other
    • UPC: 810159620987
Capacity: 1TB (8x128GB) --- Technology: DDR4 --- Speed: PC4-23400 2933MHz CL21 --- ECC Type: ECC Load-Reduced --- Form Factor: 288-Pin ECC DIMM (LRDIMM) --- Voltage: 1.2V --- Backward Compatibility: Also compatible with 2666MHz, 2133MHz, and 2400MHz --- System Compatibility: Supermicro Motherboard H12SST-PS --- OWC DDR4 memory is Fully compliant with JEDEC specifications, ROHS compliant, providing a warranty safe upgrade. OWC Memory is the most cost effective and simple DIY upgrade you can install to unleash your Mac or PC's full potential and speed up overall responsiveness. Become a multitasking maven when you upgrade your Mac or PC with OWC Memory. Open more apps. Open larger files. Plus, work with multiple files all at the same time. We test every OWC memory module at our in house lab so you can upgrade with the confidence that your memory is built to last. We built your OWC Memory upgrade to meet or exceed the toughest industry specs to provide years of worry-free service. OWC recommends that all DIMMs be the same capacity, speed, and manufacturer to ensure optimal memory performance.
Sponsored
Compare similar products
CORSAIR - VENGEANCE LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz C16 UDIMM Desktop Memory - Black
CORSAIR - VENGEANCE RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz C36 UDIMM Desktop Memory - Black
CORSAIR - VENGEANCE RGB PRO SL 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz C18 UDIMM Desktop Memory - White
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO SL DDR4 memory lights up your PC while delivering peak performance in a compact form factor just 44mm tall for wide compatibility with CPU coolers. Every module boasts ten bright, individually controlled RGB LEDs for brilliant illumination. Take control with CORSAIR iCUE software and completely customize every module’s lighting to match your system, create your own custom lighting profiles, and synchronize lighting across all your CORSAIR products. A custom PCB provides superb signal quality for superb performance and stability on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards, while tightly screened memory chips unlock superior overclocking ability. For mesmerizing, completely customizable RGB lighting and the best in DDR4 performance, equip your PC with VENGEANCE RGB PRO SL.