SVS - SB16-Ultra Subwoofer - Gloss Piano Black
Model: SB16-ULTRA - PIANO GLOSS - 120
SKU: 12182106
or
suggested payments with 24-Month Financing
Show me how
Sold & shipped by
Bargain World NY INC
(7)
Specifications
  • RMS Power
    0 watts
    Woofer Size
    16 inches
  • Key Specs
    • RMS Power: 0 watts (The maximum amount of continuous power the device is able to handle.)
    • Woofer Size: 16 inches
  • General
    • Brand: SVS
    • Model Number: SB16-ULTRA - PIANO GLOSS - 120
    • Product Name: SB16-Ultra Subwoofer
    • Color: Gloss Piano Black
  • Audio
    • Enclosure Type: Sealed
    • Firing Direction: Front
    • Speaker Type: Floorstanding
    • Enclosed: true
  • Features
    • Controls: Power on/off
  • Connectivity
    • Network Connector(s): No network connectors, No network connectors, No network connectors
    • Subwoofer Connection Type: RCA
    • Wireless: false
  • Dimensions
    • Product Weight: 121.9 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Material
    • Woofer Composition: Fiberglass resin composite
  • Included
    • Remote Control Included: true
    • Cable(s) Included: Power
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 5 years
    • Warranty - Labor: 5 years
  • Other
    • UPC: 850071005608
  • 16" active subwoofer: Delivers authoritative bass for high-impact home theater audio.
  • 16-460Hz frequency response: Delivers booming lows for an immersive soundscape.
Whats Included
  • SVS 16" Powered Subwoofer
Q: Is there anyway to connect these with banana plugs ?
A: No! Get a RCA LFE sub cable or XLR cables to connect the sub.
Sponsored
Compare similar products
SVS - 3000 Micro R|Evolution Dual 9" Drivers 1,200 W Powered Micro Subwoofer - Piano Gloss Black
Reference subwoofer performance is now available in micro form. 3000 Micro R|Evolution delivers effortless, authoritative output to 20Hz with breathtaking musical accuracy, all from a lifestyle-friendly 11-inch cabinet that fits nearly anywhere.
SVS - PB-5000 Ultra R|Evolution 15" 2000W Powered Subwoofer - Piano Gloss Black
Ported cabinet home audio subwoofer. 15-inch high-excursion driver. 2,000 watts continuous amplifier. Advanced DSP with smartphone tuning & control. Featuring reference SVS subwoofer technology, PB-5000 R|Evolution delivers earth-shaking output with extreme low-frequency extension down to 13 Hz rendered with pinpoint control and accuracy. Demolishes all benchmarks for ported subwoofers in its class.
SVS - SB-3000 R|Evolution - Piano Gloss Black
Staggering cinematic output and extension to 17Hz with musical performance you expect from the finest subwoofers in the world, SB-3000 R|Evolution delivers a reference experience on every level. The all-new 13-inch high-excursion SVS driver and a groundbreaking MOSFET amplifier generate deep, chest-thumping bass with stunning depth, transient response, and tonal accuracy. The result is low frequencies that hit with authority yet reveal every detail, bringing sound to life with breathtaking impact and musicality.