Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Matte Black Accents (SDRSZ-WM-36-MB) combines the versatility of a gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, an electric convection oven with digital thermostat technology, enhanced cast iron grates, a beautiful white matte door with a Horizon window design, and elegant matte black knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Q: What is the oven capacity of this range?
A: The oven capacity of this range is 5.2 cubic feet.
Q: Does this range have sealed burners?
A: Yes, this range features sealed burners.
A: Yes, this range has sealed burners.
Q: Can this range be converted to use propane?
A: Yes, this range is propane convertible and comes with a conversion kit.
Q: Are the oven racks easy to slide out?
A: Yes, the oven has smooth glide ball-bearing oven racks.
Q: What material are the grates made of?
A: The grates are made of cast iron.
Q: Does this range have a special burner for simmering?
A: Yes, this range has a specialty burner for simmering.
Q: What is the total maximum BTU rating for this range?
A: The total maximum BTU rating is 71000.
Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES - KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards. This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX series ensures precision and user-friendly operation. Available in four sizes: 30", 36", 48", and 60" and with a choice of three distinctive colors. For the KX Series, we took everyone's dream stove and just made it better
| Pros for ZLINE - 36 in. Wide 6 Burner Autograph Paramount Dual Fuel Range with White and Black Accents (SDRSZ-WM-36-MB) - White | |||