60 in. Wide 8 Burner ZLINE Legacy Dual Fuel Range (RAS-SN-BR-60) - Satin Stainless Steel
Model: RAS-SN-BR-60
SKU: 6511572
or
suggested payments with 18-Month Financing
Show me how
Standard Geek Squad Protection
Warranty Protection Plans
Availability
Sold by Best Buy
Need-haul away?
Specifications
  • Color Finish
    Stainless steel
    Product Height
    36.13 inches
    Product Width
    59.88 inches
    Product Depth
    27.5 inches
    Range Type
    Freestanding
    Single/Double Oven
    Double Oven
  • Key Specs
    • Color Finish: Stainless steel
    • Single/Double Oven: Double Oven
    • Number of Burners: 8
  • General
    • Brand: ZLINE
    • Model Number: RAS-SN-BR-60
    • Product Name: 60 in. Wide 8 Burner ZLINE Legacy Dual Fuel Range (RAS-SN-BR-60)
    • Color: Satin Stainless Steel
  • Dimensions
    • Product Weight: 450 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Capacity
    • Oven 1 Capacity: 4.6 cubic feet
    • Oven 2 Capacity: 2.8 cubic feet
  • Features
    • Gas Type: Natural gas
    • Range Power Source: Dual fuel
    • Oven Control Location: Front panel
    • Propane (LP) Convertible: true
  • Functions
    • Oven Cooking Modes: Convection
    • Oven Settings: Bake, Broil
  • Oven Features
  • Oven 1
    • Oven 1 Location: Right
  • Oven 2
    • Oven 2 Location: Left
  • Cooktop Features
    • Number of Burners: 8
    • Grate Material: Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron
    • Griddle Included: true
  • Burner Rating
  • Electrical
    • Amperage: 50 amperes (Strength of electrical current.)
    • Voltage: 220 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Included
    • Propane Conversion Kit Included: true
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Compatibility
  • Other
    • UPC: 195948010256
Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE 60 in. 7.4 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with Gas Cooktop and 2 Electric Convection Ovens in Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (RAS-SN-BR-60) pairs a powerful gas cooktop with 8 Italian-crafted brass burners and dual electric convection ovens with Landscape oven door window designs. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
  • Large Oven Capacity: A dual oven capacity of 7.4 cu. ft fits pans up to 27 in. or 15 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty: 1-year parts and service warranty
Product Manuals
Q: What is the total oven capacity of this dual fuel range?
Q: How much space does the larger oven offer?
Q: Can this range be converted to use propane gas instead of natural gas?
Q: What is the BTU range of the burners on the stovetop?
Q: What material is used for the grates on the stovetop?
Q: How heavy is the product?
Q: What are the dimensions of the product (height, width, and depth)?
A: The product dimensions are: - Height: 36 inches - Width: 59.88 inches - Depth: 27.5 inches
Q: Does this range require a 220V power source?
A: Hello, thank you for your question! Yes, this range requires a 240 VAC power supply and should be connected to a 40A circuit with a NEMA 14-50P (50 AMP) plug. If you have any additional questions, please don’t hesitate to reach out to us at zlinekitchen.com/contact. We’ll be happy to help!
Sponsored
Compare similar products
Kucht - 36" Dual Fuel Range for LP, 5.2 cu. ft., SS/Green Door, Sealed Burners, Convection Oven - Green
36” Pro Class Kitchen Dual Fuel Range The super powerful 20.000 BTU Rocket Power Burner is perfect for using a small to medium WOK or Cooking a Paella, but the main feature of this series is the ability to change the look of your kitchen in less than 2 minutes by changing the color of the oven door and the kickplate. You can get a new color set (oven door and kickplate) for a really low price and change it whenever you like. The currently available colors are Red, Blue, White, Green, Black, Light Blue, Olive Green, Cement Gray and Stainless Steel. Your kitchen decor will be ready in 2 minutes!
Pros for 60 in. Wide 8 Burner ZLINE Legacy Dual Fuel Range (RAS-SN-BR-60) - Satin Stainless Steel
Specs
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
  • Customer reviews from zlinekitchen.com
    Syndicated rating, 4.6909976 out of 5 stars with 411 reviews on zlinekitchen.com.
    See all zlinekitchen.com reviews
No content
Have everything you need?
See other appliances that work well with this one
  • Plus
  • LG - 24" Front Control Built-In Stainless Steel Tub Dishwasher with 3rd Rack, Quadwash, and 48dba - Stainless Steel
  • Plus
  • ZLINE - 24 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer with Traditional Handle - Stainless Steel
  • ZLINE - 30 in. True Convection Double Wall Oven w/ Air Fry - Satin Stainless Steel