ZLINE - 30 in. Wide 4 Burner Autograph Legacy Dual Fuel Range with White & Gold Accents (RAZ-WM-30-G) - Stainless Steel/Matte White
Model: RAZ-WM-30-G
SKU: 6511632
or
suggested payments with 18-Month Financing
Show me how
Standard Geek Squad Protection
Warranty Protection Plans
Availability
Sold by Best Buy
Need-haul away?
Specifications
  • Color Finish
    Stainless steel
    Product Height
    36 1/8 inches
    Product Width
    29 3/4 inches
    Product Depth
    Range Type
    Freestanding
    Oven Cleaning Method
    Manual cleaning
  • Key Specs
    • Color Finish: Stainless steel
    • Single/Double Oven: Single Oven
    • Number of Burners: 4
  • General
    • Brand: ZLINE
    • Model Number: RAZ-WM-30-G
    • Product Name: 30 in. Wide 4 Burner Autograph Legacy Dual Fuel Range with White & Gold Accents (RAZ-WM-30-G)
    • Color: Stainless Steel/Matte White
  • Dimensions
    • Product Weight: 230 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Capacity
  • Features
    • Gas Type: Natural gas
    • Range Power Source: Dual fuel
    • Ignition Type: Electric
    • Oven Control Location: Front panel
    • Propane (LP) Convertible: true
    • Propane Kit Model Compatibility: RA-HG-PK-30
  • Functions
    • Oven Cooking Modes: Convection, Bake, Broil
    • Oven Settings: Bake, Broil
  • Oven Features
  • Cooktop Features
    • Number of Burners: 4
    • Grate Material: Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron
    • Griddle Included: false
  • Burner Rating
  • Electrical
    • Amperage: 50 amperes (Strength of electrical current.)
    • Voltage: 220 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Included
    • Propane Conversion Kit Included: true
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Compatibility
  • Other
    • UPC: 810058127549
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.0 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 4 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (RAZ-WM-30-G) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted burners, an electric convection oven, a beautiful white matte door with a Landscape window design, and elegant polished gold knobs and handle. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
  • Large Oven Capacity: A 4.0 cu. ft oven fits pans up to 23 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Product Manuals
Q: What is the manufacturer's warranty on this range?
Q: Does this range come with a griddle?
Q: What are the dimensions of this range?
A: The external dimensions of the range vary based on the model size. The available models and their dimensions are as follows: - 24" Model: 24"W x 27 3/8"D x 36"H - 30" Model: 30"W x 27 3/8"D x 36"H - 36" Model: 36"W x 27 3/8"D x 36"H - 48" Model: 48"W x 27 3/8"D x 36"H - 60" Model: 60"W x 27 3/8"D x 36"H Please note that the "A" dimension changes with the size of the range (24"-60").
Q: What color is this range?
Q: What is the range type of this appliance?
Q: What is the material of the grates on this range?
Q: How much does this range weigh?
Q: What is the product's width?
A: The product's width varies depending on the model size. The available widths are 24", 30", 36", 48", and 60". For example, the 30” Model has a width of 30 inches. Refer to the "EXTERNAL DIMENSIONS" section in the context for more details.
Sponsored
Compare similar products
Pros for ZLINE - 30 in. Wide 4 Burner Autograph Legacy Dual Fuel Range with White & Gold Accents (RAZ-WM-30-G) - Stainless Steel/Matte White
Specs
Reviews
No content
Have everything you need?
See other appliances that work well with this one
  • Plus
  • LG - 24" Front Control Built-In Stainless Steel Tub Dishwasher with 3rd Rack, Quadwash, and 48dba - Stainless Steel
  • Plus
  • ZLINE - 24 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer with Traditional Handle - Stainless Steel