ASRock - SL1000GW 1000W Full Modular Power Supply
SKU: 11064539
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Newegg Official
(514)
Key Accessories:
More Buying Options
New
Specifications
  • Wattage
    1000 watts
    Modular
    Fully modular
    Energy Efficiency
    80 PLUS Gold, Cybenetics Platinum
    ATX Connector
    1 x 24-pin
    PCIe Connector
    4 x 6+2-pin
    EPS12V Connector
    2 x 4+4-pin
  • Key Specs
    • Wattage: 1000 watts (Measurement of electrical power.)
    • Modular: Fully modular
    • PCI Express Version: PCI Express 5.0
    • Form Factor: ATX (The size, arrangement, and physical configuration of the product.)
  • General
    • Brand: ASRock
    • Product Name: SL1000GW 1000W Full Modular Power Supply
  • Power
    • Modular: Fully modular
  • Connectivity
  • Dimensions
    • Product Weight: 3.5 ounces (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 10 years
    • Warranty - Labor: 10 years
  • Other
    • UPC: 4710483949241
The ASRock SL1000GW is a 1000W full modular power supply that offers high efficiency with 80 PLUS Gold and Cybenetics Platinum certifications. It is designed to be ATX3.1 and PCIe5.1 ready, making it suitable for modern gaming and workstation builds. The power supply features a full modular design for easy cable management and comes with a dual color 12V-2x6 cable for a stylish look. With a 10-year warranty, it ensures reliability and longevity for your system.
  • ATX3.1 & PCIe5.1 Ready: Compatible with the latest ATX and PCIe standards for modern builds.
  • Long Warranty Period: Backed by a 10-year warranty for peace of mind.
  • Dual Color 12V-2x6 Cable: Includes a unique dual color cable for enhanced aesthetics.
Sponsored
Compare similar products
MSI - MAG A1000GL PCIE5 1000W Full Modular ATX 3.1 Ready 80 Plus Gold Power Supply - Black
The MAG gaming power supply is equipped to support the latest NVIDIA GeForce RTX 4000 Series and AMD GPUs. The efficiency of your power supply can make a world of a difference; it's why we offer a reliable 80+ Gold power proficiency PSU and a 10-year limited warranty guaranteeing a long term reliable solution for your gaming system. Organizing cables is often the most bothersome part of building a PC. With the MPG gaming power supply's fully modular design, we've given you the option of what cables you'll need for your system and defeat the clutter. With that in mind we've gone with a flat black design to further help you create the most beautiful cable managed pc system around. The remaining cables can be nicely stored away in the included cable bag. The MAG gaming power supply comes in 160mm and 150mm wide dimensions to ensure a comfortable fit in more pc chassis so it can continue to maintain a comfortable space for your cable management needs.
CORSAIR - RMX Series RM1000x Cybenetics Gold Fully Modular ATX Power Supply - Black
CORSAIR RMx Series Fully Modular Low-Noise Power Supplies deliver quiet, dependable power with Cybenetics Gold efficiency to your PC. Fully modular, ultra-flexible embossed cables make PC builds easy, as you connect only the cables your system requires. Compliant with the ATX 3.1 power standard from Intel, RMx PSUs have the connections needed to power today’s demanding PC hardware including a native 12V-2x6 connector. 100% Japanese 105°C-rated electrolytic capacitors deliver fantastic electrical performance, while a 140mm FDB fan provides low noise cooling. Backed by a ten-year warranty, RMx PSUs are the gold standard for many years to come.
Montech - CENTURY II 1050W 80+ Gold & Cybenetics Platinum Modular PSU - ATX 3.1/PCIe 5.1 - 10Y Warranty
MONTECH CENTURY II - 1050W High-End ATX Gaming Power Supply - 80 Plus Gold & Cybenetics Platinum - Fully Modular - ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready with 12V-2x6 Cable - 10 Years Warranty
Pros for ASRock - SL1000GW 1000W Full Modular Power Supply
Cons for ASRock - SL1000GW 1000W Full Modular Power Supply