Cerwin Vega - XED3001D XED Series 1-Channel Monoblock Class-D Amplifier - Black
Model: XED3001D
SKU: 12157308
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Creative Car Audio Inc
(10)
More Buying Options
New
Specifications
  • Amplifier Class
    D
    Number Of Channels
    1
    Bass Boost
    Variable
  • Key Specs
    • Number Of Channels: 1
  • General
    • Brand: Cerwin Vega
    • Model Number: XED3001D
    • Product Name: Cerwin Vega - XED3001D XED Series 1-Channel Monoblock Class-D Amplifier
    • Color: Black
  • Audio Power
    • Total Power Handling RMS: 300 watts
    • Total Power Handling Maximum: 600 watts
  • Audio
    • Number Of Channels: 1
  • Features
    • Marine: false
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.01 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 847169054068
  • Power Rating (RMS): 300W x 1 @ 2Ω 200W x 1 @ 4Ω Power Supply Power Supply: Full WPM Power Supply Threshold: 10.0V-16.0V (DC) Idle Current: (0.7A) Distortion THD 4 (100HZ @4Ω): 0.1% S/N RATIO (A WEIGHTED @1W): -85dBA S/N RATIO (A WEIGHTED @FP): -101.1dBA
  • Input Sensitivity: Low Level Input: 250mV-6.0V High Level Input: 1.1V~>20.0V Input Impedance Low Level Input: 20KΩ High Level Input: 100KΩ Output Stage Output Impedance: 2Ω Damping Factor (50Hz@4Ω): >70 Bandwidth (-3db): 10Hz-250Hz
  • Crossover (1-12dB/Oct): Variable High-Pass: Variable low-Pass: 35Hz-250Hz Fuse Rating ATC: 20A x 2 (Inside) Dimensions Length x Width x Height: 6.3”x4.7”x1.8” (160mm x 120mm x 46.5mm) FEATURES Bass Boost: 0dB-12dB LED Power/Protect Light Indicator Bass Control Included