ERP - Replacement 6" 4-Turn 1250W Safety Surface Element Part WB30X31058
Model: WB30X31058
SKU: 12608007
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Union Electronic Distributors
More Buying Options
New
About This Item
  • Key Specs
  • General
    • Brand: ERP
    • Model Number: WB30X31058
    • Product Name: Replacement 6" 4-Turn 1250W Safety Surface Element Part WB30X31058
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.75 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Compatibility
    • Compatible Appliance Type: Range
    • Model Compatibility: GE WB30X31058
  • Features
    • Accessory Type: Surface Elements
  • Material
    • Material: Plastic
  • Other
    • UPC: 840993034855
  • Power Rating: Provides 1,250 watts of power at 240 volts for efficient cooking performance
  • UL Listed: Certified for safety and quality assurance with UL® listing
Product Manuals
Sponsored
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
Compare similar products
ERP - Replacement Gas Range Oven Igniter Part Number W11596211
Air Fry Basket for Select GE, GE Profile, and Café Ranges - Stainless Steel
Range Backsplash for Select 30" GE and GE Profile Ranges - Stainless Steel
At GE Appliances, we bring good things to life, by designing and building the world's best appliances. Our goal is to help people improve their lives at home by providing quality appliances that were made for real life. Whether it's enjoying the tradition of making meals from scratch or tackling a mountain of muddy jeans and soccer jerseys, GE Appliances are crafted to support any and every task in the home. Now you can complement the look of your range with this GE stainless steel backsplash. Compatible with select 30” GE and GE Profile ranges, this 12” high backsplash helps guard against intense heat, steam, sprays, and splatters.