Lenovo - ThinkPad T14s Gen 6 21QX00P2US 14" Copilot+ PC - Intel Core Ultra 5 - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro - Black
Model: 21QX00P2US
SKU: 12604217
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Beach Audio Inc
More Buying Options from Marketplace sellers
New
Related Item
SponsoredLenovo - LOQ 15.6" FHD Laptop - AMD Ryzen 7 7735HS, 16GB RAM - 1TB SSD - NVIDIA GeForce RTX 4050 - Thunderobot 7 in-1 USB-C Hub - Gray
Not yet reviewed
Specifications
  • Screen Size
    14.0 inches
    Screen Resolution
    1920 x 1200 (Full HD+)
    Touch Screen
    No
    Processor Model
    Intel Core Ultra 5 Series 1
    Storage Type
    SSD
    Total Storage Capacity
    512 gigabytes
  • Key Specs
    • Screen Size: 14.0 inches (Size of the screen, measured diagonally from corner to corner.)
    • Storage Type: SSD
    • Total Storage Capacity: 512 gigabytes
    • Battery Chemistry: Lithium-ion
  • General
    • Brand: Lenovo
    • Model Number: 21QX00P2US
    • Product Name: Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21QX00P2US 14" Copilot+ PC - Intel Core Ultra 5 - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro
    • Color: Black
    • Year of Release: 2025.0
  • Display
  • Processor
    • Processor Brand: Intel
    • Processor Model Number: 226V
  • Storage
    • Storage Type: SSD
  • Memory
  • Graphics
    • GPU Brand: Intel
  • Compatibility
  • Connectivity
  • Power
  • Camera
    • Front-Facing Camera: true
  • Features
  • Dimensions
    • Product Weight: 4.6 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: Limited Warranty period (parts): 3 years
    • Warranty - Labor: Limited Warranty period (labor): 3 years
  • Other
    • UPC: 199274256920
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21QX00P2US 14" Copilot+ PC Notebook - Intel Core Ultra 5 226V (2.1 GHz) - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro - Intel Arc Graphics - Wi-Fi 7 - 5MP Webcam
  • High-performance processor: Intel Core Ultra 5 226V
Whats Included
  • Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21QX00P2US 14" - Intel Core Ultra 5 - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro - Wi-Fi 7
Sponsored
Compare similar products
Lenovo - Yoga Slim 7i Aura Edition - Copilot+ PC - 15.3” 3K 120Hz Touchscreen Laptop - Intel Core Ultra 7 258V 2024 - 32GB - 1TB - Luna Grey
Seize maximum creative freedom with the Yoga Slim 7i Aura Edition. Intel and Lenovo collide to deliver peak AI innovation for creatives on the go. This 15.3" marvel packs a powerful Intel Core Ultra processor and a smart NPU. Create anywhere with up to 13 hours of battery life—this isn't just a laptop; it's Aura.
Lenovo - Yoga Slim 7i Aura Edition - Copilot+ PC - 15.3” 3K 120Hz Touchscreen Laptop - Intel Core Ultra 7 256V 2024 - 16GB - 1TB - Luna Gray
Lenovo - ThinkPad T14s 2-in-1 AI PC 14" Touch - Screen Laptop - Latest Model - Intel Ultra7 with 16GB Memory - 512GB SSD - Black
Pros for Lenovo - ThinkPad T14s Gen 6 21QX00P2US 14" Copilot+ PC - Intel Core Ultra 5 - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro - Black