SilverStone - ST1200-PTS 1200 Watt Fully Modular 80 Plus Ultra Compact 140MM in Depth Platinum Power Supply - Black
Model: ST1200-PTS
SKU: 12541700
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
Sold & shipped by
Tech Deal
(54)
Specifications
  • Wattage
    1200 watts
    Modular
    Fully modular
    Energy Efficiency
    80 PLUS Platinum
    ATX Connector
    2
    PCIe Connector
    8
    EPS12V Connector
    2
  • Key Specs
    • Wattage: 1200 watts (Measurement of electrical power.)
    • Modular: Fully modular
    • PCI Express Version: PCI Express 4.0
    • Form Factor: ATX (The size, arrangement, and physical configuration of the product.)
  • General
    • Brand: SilverStone
    • Model Number: ST1200-PTS
    • Product Name: ST1200-PTS 1200 Watt Fully Modular 80 Plus Ultra Compact 140MM in Depth Platinum Power Supply
    • Color: Black
  • Power
    • Modular: Fully modular
  • Connectivity
  • Dimensions
    • Product Weight: 70.55 ounces (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 5 years
  • Other
    • UPC: 844761022754
Designed for 80 PLUS Platinum level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity
  • 120mm fan: Built-in 120mm fan has excellent airflow and low noise, perfect for quiet home or office use
Sponsored
Compare similar products
CORSAIR RMe Series Fully Modular Low-Noise Power Supplies provide quiet, reliable power with Cybenetics Gold efficiency to your PC. The modular cables make PC builds easy, as you connect only the cables your system requires. With ATX 3.1 and PCIe 5.1 compliance with inclusion of native 12V-2x6 connnector and cable, and an array of PCIe 8-pin power connectors, RMe PSUs have the connections needed to power today’s demanding PC hardware. Industrial-grade, 105°C-rated capacitors deliver superb electrical performance, backed by a seven-year warranty. With a 140mm-long casing that works with nearly any modern case, the CORSAIR RMe Series is steady power for your system.
CORSAIR - RMX Series RM1000x Cybenetics Gold Fully Modular ATX Power Supply - Black
CORSAIR RMx Series Fully Modular Low-Noise Power Supplies deliver quiet, dependable power with Cybenetics Gold efficiency to your PC. Fully modular, ultra-flexible embossed cables make PC builds easy, as you connect only the cables your system requires. Compliant with the ATX 3.1 power standard from Intel, RMx PSUs have the connections needed to power today’s demanding PC hardware including a native 12V-2x6 connector. 100% Japanese 105°C-rated electrolytic capacitors deliver fantastic electrical performance, while a 140mm FDB fan provides low noise cooling. Backed by a ten-year warranty, RMx PSUs are the gold standard for many years to come.
Montech - CENTURY II 1050W 80+ Gold & Cybenetics Platinum Modular PSU - ATX 3.1/PCIe 5.1 - 10Y Warranty
MONTECH CENTURY II - 1050W High-End ATX Gaming Power Supply - 80 Plus Gold & Cybenetics Platinum - Fully Modular - ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready with 12V-2x6 Cable - 10 Years Warranty
Pros for SilverStone - ST1200-PTS 1200 Watt Fully Modular 80 Plus Ultra Compact 140MM in Depth Platinum Power Supply - Black
Cons for SilverStone - ST1200-PTS 1200 Watt Fully Modular 80 Plus Ultra Compact 140MM in Depth Platinum Power Supply - Black