Sonance - VXXT10RW - Visual Experience Extreme 10" Indoor/Outdoor In Wall Subwoofer (Each) - Paintable White
Model: 93737
SKU: 6632751
or
suggested payments with 24-Month Financing
Show me how
Availability
Order now for pickup on Mon, May 18 at
Sold by Best Buy
Specifications
  • Speaker Type
    In-Wall
  • Key Specs
    • Speaker Type: In-Wall
  • General
    • Brand: Sonance
    • Model Number: 93737
    • Product Name: VXXT10RW - Visual Experience Extreme 10" Indoor/Outdoor In Wall Subwoofer (Each)
    • Color: Paintable White
  • Audio
    • Speaker Type: In-Wall
    • Impedance: 4 ohms (Describes the resistance of an electric signal throughout the system. Devices with low impedance require less power to deliver optimal signals but are more at risk for damage from overloading. Higher impedance requires more power but is more protected from overload damage.)
    • Sensitivity: 90 decibels
    • Woofer Type: Cone
    • Number of Speakers: 1
    • Number of  Woofers: 1
    • Woofer Size: 10 inches
  • Connectivity
    • Speaker Connectivity: Wired
    • Audio Only Inputs: No audio only inputs
    • Network Connector(s): No network connectors
    • Speaker Wire Connection Type: Banana Jack/Screw Terminals
  • Features
  • Dimensions
    • Product Weight: 19.29 pounds (The out of box weight of the item.)
    • Mounting Dimensions: Cut-Out Dimensions 12.4” Dia.
  • Material
    • Woofer Material: polypropylene cone, Santoprene surround
  • Included
    • Cable(s) Included: None
    • Speaker Wire Included: false
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 5 years
    • Warranty - Labor: 5 years
  • Other
    • UPC: 041093937378
  • 300W peak power handling: Helps ensure rich, dynamic sound.
  • 10" polypropylene cone woofer: Along with a high excursion Santoprene surround
  • Paintable grille: Allows you to match your décor.
  • In-wall mounting: Creates outstanding sound quality in rooms where space is at a premium.
  • 12.40" H x 12.40" W mounting cut-out dimension: Mounting depth: 6.75".
  • 30Hz - 250Hz +/-3dB frequency response: Ensures a wide range of accurately reproduced sound.
  • 90dB sensitivity: Ensures crisp, robust audio.
  • 4 ohms nominal impedance: Ensures efficient conduction of power through the speaker.
Whats Included
  • (1) Sonance Experience Extreme 10" 300-Watt Passive In-Wall Subwoofer (Each)
  • (1) White paintable grille
  • (1) mounting cutout templates
  • (1) Instruction manual
Q: What is the peak power handling of this speaker?
A: The peak power handling for this speaker is 300 watts.
Q: Does this speaker require in-wall mounting?
A: Yes, this speaker requires in-wall mounting.
Q: What is the sensitivity of this speaker?
A: The sensitivity of this speaker is 90 decibels.
Q: Are cables included with this speaker?
A: No, cables are not included with this speaker.
Q: What material is the woofer cone made of?
A: The woofer cone is made of polypropylene cone and Santoprene surround.
Q: What is the lowest frequency response of this subwoofer?
A: The minimum frequency response of this subwoofer is 30 hertz.
Q: Is this speaker suitable for outdoor use?
A: Yes, this speaker is suitable for both indoor and outdoor use.
Sponsored
Compare similar products
Sonance - VXXT8R - Visual Experience Extreme 8" 2-Way Indoor/Outdoor In Ceiling Speakers (Pair) - Paintable White
Sonance - VXXT8RW - Visual Experience Extreme 8" Indoor/Outdoor In Wall Subwoofer (Each) - Paintable White
Sonance - VXXT6R - Visual Experience Extreme 6.5" 2-Way Indoor/Outdoor In Ceiling Speakers (Pair) - Paintable White
Experience premium outdoor sound with the Sonance VXXT6R in-ceiling speakers, crafted for the most challenging environments. Part of the Visual Experience Extreme Series, these 6.5" 2-way patio speakers combine architectural elegance with rugged durability. Their IP66 rating and high-temp resistance make them perfect for saunas, beachfront ceilings, and luxury patios alike. With broad dispersion and subtle aesthetics, Sonance outdoor speakers offer immersive performance without visual compromise.