Westinghouse - WD24HX5201 24 inch HD DVD Combo TV
Model: WD24HX5201
SKU: 11297101
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Westinghouse Electronics USA
(11)
Related Item
Highlights
  • Key Specs
    • Display Type: OLED
    • Refresh Rate: 60Hz (The number of frames per second the device can produce natively without enhancement. Higher rates help produce smooth, seamless pictures.)
    • Number of HDMI Inputs (Total): 1
  • General
    • Brand: Westinghouse
    • Model Number: WD24HX5201
    • Product Name: Westinghouse WD24HX5201 24 inch HD DVD Combo TV
    • Color: Black
  • Dimensions
    • Product Height Without Stand: 4.800 inches
    • Product Depth Without Stand: 24.000 inches
    • Product Weight Without Stand: 8.1 pounds
  • Display
    • Display Type: OLED
    • Screen Size: 24 inches (Size of the screen, measured diagonally from corner to corner.)
    • Curved Screen: false
  • Connectivity
  • Compatibility
    • VESA Wall Mount Standard: 100mm x 200mm (VESA wall mount standards refer to the spacing of screw holes built into a TV in order to fit with standard TV wall mounts. These standards are implemented into most TVs and monitors.)
  • Power
  • Included
    • Stand Included: false
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1-year Limited
    • Warranty - Labor: 1-year Limited
  • Box Dimension
    • Height: 4.8 inches
    • Width: 15 inches
    • Depth: 24 inches
    • CubicDimension: 1728 inches
  • Other
    • UPC: 813784022676
Buy the Westinghouse 24 inch HD DVD Combo TV. Click for more info.
  • Bullet Points: Built-in Parental Control
  • Compact & Stylish Design: Lightweight 24" flat-screen fits small spaces while providing full TV functionality.
Whats Included
  • 0
Documents
  • Energy_Guide_PDF
Disclaimers
Q: Is this tv cable ready or antenna ?
A: Hi JollyohChap, this TV offers VGA, PC Audio, Composite A/V, USB 5V, Headphone output, HDMI, RF IN (for antenna/cable), and optical audio! If you have any additional questions, please contact our customer support team at 1 (800) 701-0680. Thank you!
Q: Can you watch wireless tv?
Q: can I plug the tv into my router with a earthinet connection
Q: Can this tv have the plugin for cigarette lighter in truck?
A: Hello, the Westinghouse 24" HD DVD Combo TV utilizes a standard power cable for regular use. You can reach out to our customer support team at 1 (800) 701-0680 if you have any other questions or concerns. Have a great day!