Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (CDRZ-WM-48-G) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large electric convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a small bake-and-broil oven, beautiful white matte doors with Landscape window designs, and stunning polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Q: Are the oven racks in this ZLINE range easy to use?
A: Yes, this ZLINE range features 4 durable ball-bearing racks (2 in each oven) that provide extra convenience and ease when working with larger dishes.
Q: What is the oven capacity of this ZLINE range?
A: The ZLINE range has a large oven capacity of 6.7 cu. ft., fitting pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven.
Q: What type of warranty does ZLINE offer for this range?
A: ZLINE offers a 1-year warranty for both parts and labor on this range.
Q: What type of gas does this ZLINE range use?
A: This ZLINE range uses natural gas but is convertible to propane.
Q: Does this ZLINE range have a convection cooking feature?
Q: How many burners does the ZLINE range have?
A: This ZLINE range features 8 Italian-made auto-reignition burners.
Q: Does this ZLINE range have a self-cleaning feature?
Q: Does this ZLINE range come with a griddle?
A: Yes, this ZLINE range comes with a high-quality nonstick reversible cast iron griddle.
The ZLINE 36 in. 4.6 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel (RA36) pairs a powerful gas cooktop with 6 Italian-crafted burners and an electric convection oven with a Landscape oven door window design. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
| Pros for ZLINE - 48 in. Wide 8 Burner Autograph Classic Double Oven Dual Fuel Range with White and Gold Accents (CDRZ-WM-48-G) - White | |||