Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Satin Stainless Steel with White Matte Doors and Polished Gold Accents (CDRSZ-WM-48-G) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large electric convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a small bake-and-broil oven, beautiful white matte doors with Landscape window designs, and stunning polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Q: Are the burners on this ZLINE range sealed?
A: Yes, the burners on this ZLINE range are sealed burners.
Q: How many burners does this ZLINE range have?
A: This ZLINE range has 8 burners.
Q: What is the total oven capacity of this ZLINE range?
A: The total oven capacity of this ZLINE range is 6.7 cubic feet.
Q: What type of stainless steel is used for this ZLINE range?
Q: What type of oven door hinges does this ZLINE range have?
Q: What type of stainless steel is used in this ZLINE range?
Q: Does this ZLINE range have sealed burners?
A: Yes, this ZLINE range has sealed burners.
Q: Are the oven racks in this ZLINE range easy to use?
30” Dual Fuel range with 5 burners features a dual ring 19,000 BTU power-burner and simmer at 750 BTUs, 4.7 cubic feet oven, dual convection fan, 7 shelf levels, temperature gauge, extra wide electric broiler, soft-motion door. An optional Collezione Metalli décor sets knobs and handles are available in contrasting metals - satin gold and black nickel - for aesthetic customization. All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES - KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards. This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX series ensures precision and user-friendly operation. Available in four sizes: 30", 36", 48", and 60" and with a choice of three distinctive colors. For the KX Series, we took everyone's dream stove and just made it better