1-2 of 2 Answers
The unit draws about 1000 watts or 1 kilowatt. You will be using 1 kilowatt-hour for every hour that unit is running. So if your son lives in an area where the electric rate is 10 cents per kilowatt-hour, then the unit will cost about 10 cents an hour to run.
Sorry, there was a problem. Please try again later.I would say it's about the same as running a fan. We've bought two of these and our bill did not increase much. Give or take about $10 depending how often and how long you run it.
Sorry, there was a problem. Please try again later.
