Cerwin Vega - CVP2000.1D CVP Series 1-Channel Class AB Monoblock Amplifier - Black
Model: CVP2000.1D
SKU: 10180085
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Car Audio Closeout Inc
(3)
Specifications
  • Amplifier Class
    AB
    Number Of Channels
    1
    Bass Boost
    Variable
  • Key Specs
    • Number Of Channels: 1
  • General
    • Brand: Cerwin Vega
    • Model Number: CVP2000.1D
    • Product Name: Cerwin Vega - CVP2000.1D CVP Series 1-Channel Class AB Monoblock Amplifier
    • Color: Black
  • Audio Power
  • Audio
    • Number Of Channels: 1
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.01 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 847169050183
  • POWER RATING: RMS Power @ 2Ω: 400W RMS Power @ 4Ω: 250W Power Supply: Full PWM Power Supply Threshold: 10.0V-16.0V (DC) Idle Current: (0.7A) THD (1KHz @4Ω): <1% S/N Ratio (A weighted @1W): >90dBA S/N Ratio (A weighted @FP): >105dBA Low Input Level: 200mV-6V High Input Level: 200mV-6V Low Input Level: 20 KΩ High Input Level: Output Impedance: 2Ω/4Ω Damping Factor: 100 Bandwidth (-3dB): 10Hz-400Hz
  • CROSSOVER (-12dB/Oct): Variable High-Pass: Variable Low-Pass: 40Hz-400Hz Variable Sub-Sonic: 10Hz-50Hz FUSE RATINGS ATC: 30A x 2 DIMENSIONS L x W x H: 13.4”x 9.38”x 2.25” (340mm x 238mm x 57mm) FEATURES LED Power/Protection Indicator Bass Boost: 0dB-12dB Bass Volume Control Included MFR #: CVP2000.1D