Montech - TITANPLA850WW Titan PLA 850W High-End ATX Gaming Power Supply
SKU: 11920796
Not yet reviewed
or
Sold & shipped by
Beach Audio Inc
(137)
Specifications
  • Wattage
    850 watts
    Modular
    Fully modular
    Energy Efficiency
    80 PLUS Platinum, Cybenetics Platinum
    ATX Connector
    1
    PCIe Connector
    7
    EPS12V Connector
    1
  • Key Specs
    • Wattage: 850 watts (Measurement of electrical power.)
    • Modular: Fully modular
    • PCI Express Version: PCI Express 5.0
    • Form Factor: ATX (The size, arrangement, and physical configuration of the product.)
  • General
    • Brand: Montech
    • Product Name: TITANPLA850WW Titan PLA 850W High-End ATX Gaming Power Supply
  • Power
    • Modular: Fully modular
  • Connectivity
  • Dimensions
    • Product Weight: 6.74 ounces (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 10 years
    • Warranty - Labor: 10 years
  • Other
    • UPC: 4710562742619
The Titan PLA power supply is a high-end 850W unit that is 80 Plus Platinum and Cybenetics Platinum certified. It features a fully modular design, making cable management easy, and is equipped with 100% Japanese 105°C capacitors for reliability. The 135mm FDB silent fan operates in zero RPM mode for quiet performance. This power supply is ATX 3.1 and PCIe 5.1 ready, supporting the latest high-end GPUs, including Nvidia GeForce RTX 40 Series. It comes with a 10-year warranty, ensuring long-term reliability.
  • Fully modular design: Allows for easy cable management and customization, available in 750W, 850W, 1000W, and 1200W.
  • Silent operation: Includes a 135mm FDB silent fan with zero RPM mode for quiet performance.
Sponsored
Compare similar products
CORSAIR - RMX Series RM1000x Cybenetics Gold Fully Modular ATX Power Supply - Black
CORSAIR RMx Series Fully Modular Low-Noise Power Supplies deliver quiet, dependable power with Cybenetics Gold efficiency to your PC. Fully modular, ultra-flexible embossed cables make PC builds easy, as you connect only the cables your system requires. Compliant with the ATX 3.1 power standard from Intel, RMx PSUs have the connections needed to power today’s demanding PC hardware including a native 12V-2x6 connector. 100% Japanese 105°C-rated electrolytic capacitors deliver fantastic electrical performance, while a 140mm FDB fan provides low noise cooling. Backed by a ten-year warranty, RMx PSUs are the gold standard for many years to come.
Montech - CENTURY II 1050W 80+ Gold & Cybenetics Platinum Modular PSU - ATX 3.1/PCIe 5.1 - 10Y Warranty
MONTECH CENTURY II - 1050W High-End ATX Gaming Power Supply - 80 Plus Gold & Cybenetics Platinum - Fully Modular - ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready with 12V-2x6 Cable - 10 Years Warranty
ASRock - Phantom PG-1300G 1300W 80+ Gold & Cybenetics Platinum Full Modular, ATX3.1/PCIe5.1, Dual Color Cables
ASRock Phantom Gaming PG-1300G 1300W 80 PLUS GOLD & Cybenetics PLATINUM Full Modular Power Supply, ATX3.1 & PCIe5.1 Ready with Dual Color 12V-2x6 Cables(2pcs), 10 Years Warranty
Pros for Montech - TITANPLA850WW Titan PLA 850W High-End ATX Gaming Power Supply
Cons for Montech - TITANPLA850WW Titan PLA 850W High-End ATX Gaming Power Supply