Samsung - 55 Inch Crystal 4K UHD Smart TV UN55DU7200FXZA
Model: UN55DU7200FXZA
SKU: 10311336
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Sold & shipped by
Beach Camera
(914)
Highlights
  • Key Specs
    • Display Type: LED
    • Refresh Rate: 60Hz (The number of frames per second the device can produce natively without enhancement. Higher rates help produce smooth, seamless pictures.)
    • Number of HDMI Inputs (Total): 3
  • General
    • Brand: Samsung
    • Model Number: UN55DU7200FXZA
    • Product Name: 55 Inch Crystal 4K UHD Smart TV UN55DU7200FXZA
  • Dimensions
    • Product Height With Stand: 29.8 inches
    • Product Depth With Stand: 9.3 inches
    • Product Height Without Stand: 28 inches
    • Product Depth Without Stand: 2.4 inches
    • Product Weight With Stand: 31.1 pounds
    • Product Weight Without Stand: 30.2 pounds
    • Stand Depth: 9.3 inches
  • Display
    • Display Type: LED
    • Screen Size: 54.6 inches (Size of the screen, measured diagonally from corner to corner.)
  • Connectivity
  • Compatibility
    • VESA Wall Mount Standard: 200mm x 200mm (VESA wall mount standards refer to the spacing of screw holes built into a TV in order to fit with standard TV wall mounts. These standards are implemented into most TVs and monitors.)
  • Power
  • Included
    • Stand Included: true
  • Warranty
    • Warranty - Parts: Full Manufacturers Warranty
    • Warranty - Labor: Full Manufacturers Warranty
  • Box Dimension
    • Height: 32.6 inches
    • Width: 54.6 inches
    • Depth: 6.2 inches
    • CubicDimension: 11035.752 inches
  • Other
    • UPC: 887276828176
Whats Included
Sponsored
Compare similar products
Roku - 50" Class 4K HDR LED Smart RokuTV (2025)
Insignia™ - 75" Class QF Series QLED 4K UHD Smart Fire TV
Sony - 65" class BRAVIA 7 Mini LED QLED 4K UHD Smart Google TV (2024)