ZLINE - 60 in. Legacy Dual Fuel Range with 8 Brass Burners (RAS-SN-BR-60) - Satin Stainless Steel
Model: RAS-SN-BR-60
SKU: 6511572
or
suggested payments with 18-Month Financing
Show me how
Standard Geek Squad Protection
Warranty Protection Plans
Availability
Sold by Best Buy
Need-haul away?
Specifications
  • Color Finish
    Stainless steel
    Product Height
    36.13 inches
    Product Width
    59.88 inches
    Product Depth
    27.5 inches
    Range Type
    Freestanding
    Single/Double Oven
    Double Oven
  • Key Specs
    • Color Finish: Stainless steel
    • Single/Double Oven: Double Oven
    • Number of Burners: 8
  • General
    • Brand: ZLINE
    • Model Number: RAS-SN-BR-60
    • Product Name: ZLINE 60 in. Legacy Dual Fuel Range with 8 Brass Burners (RAS-SN-BR-60)
    • Color: Satin Stainless Steel
  • Dimensions
    • Product Weight: 450 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Capacity
    • Oven 1 Capacity: 4.6 cubic feet
    • Oven 2 Capacity: 2.8 cubic feet
  • Features
    • Gas Type: Natural gas
    • Range Power Source: Dual fuel
    • Oven Control Location: Front panel
    • Propane (LP) Convertible: true
  • Functions
    • Oven Cooking Modes: Convection
    • Oven Settings: Bake, Broil
  • Oven Features
  • Oven 1
    • Oven 1 Location: Right
  • Oven 2
    • Oven 2 Location: Left
  • Cooktop Features
    • Number of Burners: 8
    • Grate Material: Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron, Cast iron
    • Griddle Included: true
  • Burner Rating
  • Electrical
    • Amperage: 50 amperes (Strength of electrical current.)
    • Voltage: 220 volts (Amount of power needed to support an electrical current.)
  • Included
    • Propane Conversion Kit Included: true
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Compatibility
  • Other
    • UPC: 195948010256
Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE 60 in. 7.4 cu. ft. Legacy Dual Fuel Range with Gas Cooktop and 2 Electric Convection Ovens in Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (RAS-SN-BR-60) pairs a powerful gas cooktop with 8 Italian-crafted brass burners and dual electric convection ovens with Landscape oven door window designs. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Dual Fuel Ranges provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
  • Large Oven Capacity: A dual oven capacity of 7.4 cu. ft fits pans up to 27 in. or 15 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty: 1-year parts and service warranty
Product Manuals
Q: What is the total oven capacity of this dual fuel range?
Q: How much space does the larger oven offer?
Q: Can this range be converted to use propane gas instead of natural gas?
Q: What is the BTU range of the burners on the stovetop?
Q: What material is used for the grates on the stovetop?
Q: How heavy is the product?
Q: What are the dimensions of the product (height, width, and depth)?
A: The product dimensions are: - Height: 36 inches - Width: 59.88 inches - Depth: 27.5 inches
Q: Does this range require a 220V power source?
A: Hello, thank you for your question! Yes, this range requires a 240 VAC power supply and should be connected to a 40A circuit with a NEMA 14-50P (50 AMP) plug. If you have any additional questions, please don’t hesitate to reach out to us at zlinekitchen.com/contact. We’ll be happy to help!
Sponsored
Compare similar products
ZLINE - 48 in. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burners (SGRS-48) - Stainless Steel
Luxury isn’t meant to be left desired — it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Satin Stainless Steel (SGRS-48) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large high-performing gas convection oven, a small baking oven, enhanced cast iron grates, and Horizon oven door window designs allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Pros for ZLINE - 60 in. Legacy Dual Fuel Range with 8 Brass Burners (RAS-SN-BR-60) - Satin Stainless Steel
Specs
Reviews
This product doesn't have any reviews yet.
No content
Have everything you need?
See other appliances that work well with this one
  • Plus
  • LG - 24" Front Control Built-In Stainless Steel Tub Dishwasher with 3rd Rack, Quadwash, and 48dba - Stainless Steel
  • Plus
  • ZLINE - 24 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer with Traditional Handle - Stainless Steel