- A:Answer The LG GX 65 inch Class with Gallery Design 4K Smart OLED TV w/AI ThinQ® (64.5'' Diag), Model # OLED65GXPUA has a height of 35" with the stand legs attached. There will be a space of 2.3" between the bottom panel on the TV and the tabletop that it is placed on...^IFV
Answered by LG Digital Customer Care
Q: QuestionI was told that there's about 2.3" space under the tv with this stand. Is that dimension under the bottom sensor or the edge of the screen? I'm trying to see if the Bose Soundtouch (2.25" height) 300 will fit under the tv with this stand.
Asked by Anonymous.
- A:Answer I have a similar setup. I have the 65" LG G1 + GX Legs and the Bose Soundbar 700 (2.25" height). It slides perfectly under the IR sensor (just barely).
Answered by Alex
Q: QuestionIs this compatible with the G2
Asked by Anonymous.
- A:Answer No it is not. ^Venette
Q: QuestionDoes this work for LGOLEDb7P (2017 Model) ?
Asked by Bhavik.
- A:Answer HI, no it does not.^Venette
Q: QuestionIs there an ETA for when this item will be back in stock?
- A:Answer Hello, please contact BestBuy regarding the availability.^Venette
Q: QuestionDoes this work with the 55” G1 model? If yes what is the width between feet on that model?