KEF - CI250RRB-THX - White
Model: CI250RRB-THX
SKU: 6523942
Not yet reviewed
or
suggested payments with 24-Month Financing
Show me how
Standard Geek Squad Protection
Warranty Protection Plans
Availability
Order now for pickup on Tue, May 12 at
Sold by Best Buy
Related Item
SponsoredKlipsch - CDT-5800-C II - White
Specifications
  • Speaker Type
    In-Ceiling
  • Key Specs
    • Speaker Type: In-Ceiling
  • General
    • Brand: KEF
    • Model Number: CI250RRB-THX
    • Product Name: CI250RRB-THX
    • Color: White
  • Audio
    • Speaker Type: In-Ceiling
    • Number of Speakers: 1
  • Connectivity
    • Speaker Connectivity: Wired
    • Audio Only Inputs: No audio only inputs
    • Network Connector(s): No network connectors
    • Speaker Wire Connection Type: Binding posts
  • Features
  • Dimensions
    • Product Weight: 12.3 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Certifications Listings & Approvals
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 637203218408
  • Feature: Featuring an extra-long-throw 250mm (10 in.) bass driver with a massive 150oz magnet, Ci250RRb-THX delivers exceptional depth with the accuracy needed for an epic music, movie or gaming experience.
Whats Included
  • CI250RRB-THX
Q: What is the speaker's weight?
A: The speaker weighs 12.3 pounds.
Q: What type of speaker is this?
A: This is an in-ceiling speaker.
Q: What are the speaker's dimensions?
A: The speaker's dimensions are 6.89 inches wide, 13.62 inches high, and 13.62 inches deep.
Q: Does this speaker come with a warranty?
A: This speaker has a one-year warranty for parts.
Q: Can this speaker be used for wireless multi-room audio?
A: This speaker can be used for wireless multi-room audio.
Sponsored
Compare similar products
KEF - CI250RRB-THX - White
KEF - CI250RRB-THX - White
KEF - Ci R Series 8" Passive 2-Way In-Ceiling Speaker (Each) - White
Improve your home audio system with this KEF Audio CI R Series in-ceiling speaker. The 1.5-inch tweeter produces clear high tones, and the 8-inch woofer enhances your experience with stunningly detailed bass. This KEF Audio Ci R Series in-ceiling speaker delivers crisp, dynamic sound across a frequency response range of 33Hz to 28kHz.