Pyle - PLBNPS12 12" Single Series 600W Rear Vented LED Subwoofer Enclosure w/Remote
Model: PLBNPS12
SKU: 11298685
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
CNS Commerce LLC
(3)
Specifications
  • RMS Power
    300 watts
    Woofer Size
    12"
  • Key Specs
    • RMS Power: 300 watts (The maximum amount of continuous power the device is able to handle.)
    • Woofer Size: 12"
  • General
    • Brand: Pyle
    • Model Number: PLBNPS12
    • Product Name: Pyle PLBNPS12 12" Single Series 600W Rear Vented LED Subwoofer Enclosure w/Remote
  • Audio Power
  • Dimensions
    • Woofer Size: 12"
    • Product Weight: 41.78 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
  • Other
    • UPC: 842893140773
Whats Included
  • subwoofer
Sponsored
Compare similar products
Pyramid - BNPS102 10" 1000W Dual Car Audio Subwoofers w/Bandpass Box and Neon - Black
The Pyramid BNPS102 10-Inch Dual Car Audio Subwoofers with Bandpass Enclosure have all the power you need to make a splash out while out cruising the streets. Featuring a maximum power handling of 1000 watts subwoofer and 4-ohm impedance, Pyramid's Dual subs are the ideal choice for reverberation with a pipe organ design that maximizes crystal clear sound.Show your new subs off to your friends! This subwoofer includes a built-in neon accent lighting, specially treated black rubber edge suspension and bandpass alignment for extra deep bass. The front window is made out of plexiglass and the subwoofers have a silver polypropylene cone and 4 tuned ports.With Pyramind's BNPS102 10" 1000W Dual Car Audio Subwoofers w/Bandpass Box and Neon, the block will certainly hear you before they see you.
MTX - TNE212D 12" 1200W Dual Loaded Car Subwoofers Box & Planet 1500W Amp with Kit - Black
This is a complete package! Package includes, MTX loaded car subwoofer system with Mono amplifier and complete amplifier installation kit! If you're looking to beat out your friends, then the MTX 12 inch subwoofer kit is for you. This MTX Terminator series subwoofer system includes 2 subs, sub enclosure and a car amp. With 1200 max power, it gives off super deep bass sounds, while keeping maximum sound quality. You'll just need to connect everything with the amp kit to add some serious bass to your ride.Subwoofer: Polypropylene ConeAmplifier: Low Pass CrossoverDimensions: 12 1/4"L x 7 1/8"W x 2 1/4"HMake your music rock harder with the help of an amplifier with enough power to take your car audio to the next level. This Planet Audio mono amp can handle 1500 watts of max power, and 563 or 1125 watts of RMS power. It features a continuously variable low pass crossover, low level inputs and outputs, power and protection LEDs, heavy duty set screw style terminals, and chrome plated connections. It has it all.Install your amp with ease with the competition quality Soundstorm AKS8 Complete 8 Gauge Amplifier Installation Kit
MTX - AUDIO RT8PT 8" 240W Car Loaded Subwoofer Enclosure Amplified Tube Box Vented - Black
This MTX RT8PT is an 8-inch single amplified tube that is rated 240-watt MAX. The RT8PT can fit into any space and features a butyl rubber surround, built-in amplifier, vented enclosure design, comes with mounting straps and wired bass control. This subwoofer will hit bass notes from 35Hz 250Hz. The vented design increases bass output on the enclosure. Thunder Bass, Hard-hitting, hard-working MTX subwoofer Convenient Size, Small size, but giant bass! Easy installation, Mounts quickly in most trunks and SUVs
Pros for Pyle - PLBNPS12 12" Single Series 600W Rear Vented LED Subwoofer Enclosure w/Remote