Cerwin Vega - S91100.5D Stroker 5-Channel 1100W RMS Full Range Class-D Amplifier - Black
Model: S91100.5D
SKU: 10301475
Not yet reviewed
or
suggested payments with 12-Month Financing
Show me how
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Car Audio Closeout Inc
(3)
Specifications
  • Amplifier Class
    D
    Number Of Channels
    5
    Bass Boost
    Variable
  • Key Specs
    • Number Of Channels: 5
  • General
    • Brand: Cerwin Vega
    • Model Number: S91100.5D
    • Product Name: Cerwin Vega -S91100.5D Stroker 5-Channel 1100W RMS Full Range Class-D Amplifier
    • Color: Black
  • Audio Power
  • Audio
    • Number Of Channels: 5
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.01 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 847169048388
  • Power Rating (RMS): Power @ 2Ω: 150W X 4/250W X 1 Power @ 4Ω: 90W X 4/150W X 2 Bridged Mono @ 4Ω: 300W X 2/500W X 1 Power Supply Power Supply: Full WPM Power Supply Threshold: 10.0V-17.0V (DC) Idle Current: (0.7A) Distortion THD 4 (1KHZ @4Ω): 0.03% S/N Ratio (A Weighted @1W): -76.7 dBA S/N Ratio (A Weighted @FP): -96.7dBA
  • Input Sensitivity: Low Level Input: 0.2mV-10.0V High Level Input: Up to 25W RMS Input Impedance Low Level Input: 22KΩ Output Stage Output Impedance: 0.051Ω Damping Factor (50Hz@4Ω): >70 Bandwidth (-3db): 10Hz-350Hz Crossover (1-12dB/Oct) Variable High-Pass: 35Hz-350Hz Variable low-Pass: 35Hz-350Hz
  • Fuse Rating: 3x30A Dimensions Length x Width x Height: 14.1”x7.25”x2.0” (358.14mm x 184.2mm x 50.8mm)
  • FEATURES: Remote Bass Knob Included Input configuration switch on 4 and 5 channel amplifiers Lighted LED logo Bass remote can be disassembled and installed in-dash Variable Phase adjustment Handles Hi and Low Level Input Up to 12V Switched Speaker Level Turn On Options (VOX/DC Offset/REM)
Whats Included
  • amp
Sponsored
Compare similar products
AudioControl - Altitude Series 800W Monoblock Class D Amplifier - Gray
Demand maximum power from your car’s audio system with the Altitude Series 800W Monoblock Class D Amplifier from AudioControl. The A800.1 combines premium engineered audio components and advanced technology to deliver over-the-top power with a sleek and modern aesthetic. Equipped with ParaBASS low frequency contouring and new features including Spike Mode and Valet Mode, this amplifier guarantees outstanding performance for any vehicle.