Infinity - Primus 50011A Mono, 500w x 1 amplifierw/RLC - Black
Model: PRIMUS50011A
SKU: 12586791
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Creative Car Audio Inc
(10)
More Buying Options
New
Specifications
  • Amplifier Class
    D
    Number Of Channels
    1
    Bass Boost
    None
  • Key Specs
    • Number Of Channels: 1
  • General
    • Brand: Infinity
    • Model Number: PRIMUS50011A
    • Product Name: Infinity Primus 50011A Mono, 500w x 1 amplifierw/RLC
    • Color: Black
  • Audio Power
    • Total Power Handling RMS: 610 watts
    • Total Power Handling Maximum: 1220 watts
  • Audio
    • Number Of Channels: 1
  • Features
    • Marine: false
  • Dimensions
    • Product Weight: 8 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 050667380854
Infinity Primus 50011A Mono, 500w x 1 amplifierw/RLC
  • High performance: The Infinity Primus 50011A Amplifier is a High-Performance Mono Class-D Subwoofer Amplifier designed to deliver superior power for subwoofers.
  • Audio performance: 1x Safety Sheet Max Power 1220W peak Power Output 500Wrms x1 @2ohms Power Output 300Wrms x1 @4ohms Frequency Response 10Hz - 320Hz±1dB
  • General inputs: Input Sensitivity LOW Input Sensitivity LOW 1V - 25V 0.2V - 5V, HIGH Bass EQ Level 0dB to 12dB Bass EQ Width Narrow - Wide Bass EQ Freq 30Hz - 100Hz Phase Control 0°- 180° Variable Low Pass Filter 32Hz - 320Hz
Whats Included
Sponsored
Compare similar products
Alpine - 400W Class D Bridgeable Multichannel Amplifier with Built-In Crossover - Black
KICKER - CX 1200W Class D Digital Mono Amplifier with Variable Low-Pass Crossover - Black
Boost the bass in your car with this KICKER 1200W mono amplifier. Stability at 1 ohm allows for use of multiple sound system wiring options, while a subsonic filter at 24dB protects speakers from dangerous frequencies. This KICKER 1200W mono amplifier features 12dB crossovers to control sound precisely and comes with vertical mounting hardware for unique configurations.
Alpine - S-Series Class D Mono Amplifier with Variable Crossovers - Black
Pump up the audio in your ride with this Alpine Next-Generation S-Series mono power amplifier. Delivering 330W at 4 ohms, or 600W at 2 ohms, this amplifier is powerful enough for speakers and subwoofers. Its small footprint fits almost anywhere in your car. This Alpine mono power amplifier has improved heat sink and shutdown circuit designs to eliminate thermal shutdowns.
Pros for Infinity - Primus 50011A Mono, 500w x 1 amplifierw/RLC - Black
Cons for Infinity - Primus 50011A Mono, 500w x 1 amplifierw/RLC - Black