Model: CVPM1000.1D
SKU: 10201074
Not yet reviewed
or
Availability
FREE shipping to
Sold & shipped by
Beach Audio Inc
More Buying Options from Marketplace sellers
New
Specifications
  • Maximum Watts x Channel @ Ohms
    310W @ 4ohm, 500W @ 2ohm
    Amplifier Class
    D
    Number Of Channels
    1
    Bass Boost
    Variable
  • Key Specs
    • Maximum Watts x Channel @ Ohms: 310W @ 4ohm, 500W @ 2ohm (This is the maximum load the speaker, subwoofer or amp can drive.)
    • Number Of Channels: 1
  • General
    • Brand: Cerwin Vega
    • Model Number: CVPM1000.1D
    • Product Name: Cerwin Vega- CVPM1000.1D CVPM Mini-Series 1-Channel Mono Block Class-D Amplifier
    • Color: Black
    • Mounting Hardware Included: true
  • Audio Power
    • Total Power Handling RMS: 310 watts
    • Total Power Handling Maximum: 1000 watts
  • Audio
    • Number Of Channels: 1
  • Features
    • Remote Control Included: Wired
  • Dimensions
    • Product Weight: 0.01 pounds (The out of box weight of the item.)
  • Warranty
    • Warranty - Parts: 1 year
    • Warranty - Labor: 1 year
  • Other
    • UPC: 847169054075
  • CVP Mini-Series 1-Channel Mono Block Class-D Car Amplifier: Power Rating (RMS) 500W x 1 @ 2Ω 310W x 1 @ 4Ω Power Supply Power Supply: Full WPM Power Supply Threshold: 10.0V-17.0V (DC) Idle Current: (0.7A) Distortion THD 4 (1KHZ @4Ω): 0.01% S/N RATIO (A WEIGHTED @1W): -85dBA S/N RATIO (A WEIGHTED @FP): -101.1dBA Input Sensitivity Hi/Low Level Input: 0.15mV-6.0V Input Impedance Low Level Input: 20KΩ
  • Output Stage: Output Stage Output Impedance: 0.0297Ω Damping Factor (50Hz@4Ω): >70 Bandwidth (-3db): 10Hz-45KHz Crossover (1-12dB/Oct) Variable High-Pass: Variable low-Pass: 35Hz-500Hz Fuse Rating 2x30A Dimensions Length x Width x Height: 7.64”x3.7”x1.47” (194mm x 95mm x 37.3mm)
  • FEATURES: Vega Bass Boost: This control adds 0 to +12dB of boost at 45Hz. Be cautious when adding boost to some subwoofer systems as they may not be able to handle the additional low frequency boost. Power Input Connections: These connections are for input power, chassis ground, and remote turn-on. Use a minimum of 8 gauge wiring for power and ground connections, 18 gauge for remote turn-on. (4 Gauge is recommended for the mono blocks.)