Questions & Answers
- Model:
- GA05171-US
- |
- SKU:
- 6587627
Highly rated by customers for: Ease of Use, Overall Performance, Design
$229.99Your price for this item is $229.99
Comp. Value: $279.99
The comparable value price is $279.99
Page Showing 21-24 of 24 questions
Q: QuestionDo I need a weekly subscription with Google to use a 4th gen Nest thermostat
Asked by Anonymous.
- A:Answer No
Answered by ROBERTM
Q: QuestionIs this model compatible with Control4?
Asked by Atco.
- A:Answer Hello there. Your Nest Learning Thermostat (4th gen) can be integrated with other smart home apps using Matter. To connect your thermostat to a Matter-compatible app, you might need to provide a pairing code. Here's how to find your pairing code: 1. On your Nest Learning Thermostat, go to Settings > Matter > Manage. 2. You'll see a list of services already linked using Matter. If you don't see the app you want to connect, tap Add Service.
Answered by Google Team

Q: QuestionHow can I adjust the brightness of the thermostat, I want to make it brighter, thank you in advance.,
Asked by AngelM.
This question was asked about the related product: Google - Nest Learning Thermostat (4th gen) with Nest Temperature Sensor (2nd gen) - Polished Silver
- A:Answer They pushed an update to the thermostat so its in the settings under brightness
Answered by Jbreeze
Page 2, Showing 21-24 of 24 questions
Best-selling smart and Wi-Fi thermostats
- Black Friday Deal$89.99Your price for this item is $89.99
- Black Friday Deal$229.99Your price for this item is $229.99
- Black Friday Deal$219.99Your price for this item is $219.99
- Black Friday Deal$99.99Your price for this item is $99.99
- Black Friday Deal$169.99Your price for this item is $169.99
- Black Friday Deal$118.99Your price for this item is $118.99
- $79.99Your price for this item is $79.99
- Clearance$65.99Your price for this item is $65.99
- $14.99Your price for this item is $14.99
- $179.00Your price for this item is $179.00$249.99The comparable value for this item is $249.99
- $24.99Your price for this item is $24.99
- $14.99Your price for this item is $14.99
- $79.00Your price for this item is $79.00$129.99The comparable value for this item is $129.99
- $79.99Your price for this item is $79.99
- $139.99Your price for this item is $139.99
- $189.99Your price for this item is $189.99
- $169.00Your price for this item is $169.00$209.99The comparable value for this item is $209.99
- $139.99Your price for this item is $139.99$159.99The comparable value for this item is $159.99
- $249.99Your price for this item is $249.99
- $417.99Your price for this item is $417.99










































